more_horiz
Wiadomości

Silny wiatr i opady gradu. Ostrzeżenia IMGW przedłużone

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 03:21
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w nocy z piątku na sobotę o przedłużeniu ostrzeżeń o burzach z gradem dla większości województw w Polsce do soboty rano.
IMGW przedłużył część ostrzeżeń o burzach z gradem w części województw
IMGW przedłużył część ostrzeżeń o burzach z gradem w części województwFoto: PAP/Adam Warżawa

IMGW przekazało w nocy z piątku na sobotę, że wydano nowe ostrzeżenie meteorologiczne o burzach z gradem pierwszego stopnia i przedłużono część ostrzeżeń na to zjawisko ze stopniem 2. Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydano dla części województwa warmińsko-mazurskiego - dla powiatów: olsztyńskiego, bartoszyckiego i lidzbarskiego.

Ostrzeżenia o burzach

Ostrzeżenia pierwszego stopnia o burzach wydano dla części województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia utrzymano dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

- Porywy wiatrów mogą przekraczać 100 km/h, miejscami 115 km/h, a nawet 130 km/h punktowo, więc jest bardzo duże zagrożenie - zaalarmował synoptyk IMGW, dodając, że miejscami zagrożeniem będzie też deszcz. - Spodziewamy się też opadów w ilości skumulowanej do 50 mm - przekazał Szymon Ogórek.

Ponadto synoptycy nie wykluczają trąb powietrznych. Na pozostałym obszarze prędkość wiatru może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Przed wichurami ostrzegło także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ostrzeżeniach SMS zaapelowało o ostrożność i informuje o możliwych przerwach w dostawach prądu.

Niebezpieczne zjawiska

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

To ostatni dzień fali afrykańskiego upału, która na południowym wschodzie Polski przyniosła rekordy temperatur dla czerwca. Po południu od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny.

Pogoda w nocy

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a nad ranem na zachodzie rozpogodzenia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze, od zachodu stopniowo zanikające. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 50 mm. 

- Dzisiejsza noc będzie związana z dalszym przemieszczaniem się burz i opadów z zachodu w kierunkach wschodnich. Burze nie dotrą jedynie na północny wschód - poinformował Szymon Ogórek.

Temperatura minimalna wyniesie od 13 st. C na zachodzie, ok. 17 st. C w centrum, do 20 st. C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, na wschodzie południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 100 km/h, miejscami do 120 km/h.

Pogoda na sobotę

W sobotę w ciągu dnia w Polsce na wschodzie i w centrum będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie małe i umiarkowane. We wschodniej połowie kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich oraz w Tatrach burze. Prognozowane opady w czasie burz - do 25 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 23 do 28 st. C. Nad morzem i w górach będzie chłodniej, od 18 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 75 km/h.

Zobacz, gdzie jest burza:

as

Zobacz także

Zobacz także