more_horiz
Wiadomości

Budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Piotr Gilński podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:30
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał, że budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy będzie kosztowała ponad 400 mln zł, a środki publiczne środki na ten cel są zabezpieczone. Dodał, że projekt realizowany jest obecnie zgodnie z planem.
Gliński: budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy będzie kosztowała ponad 400 mln zł
Gliński: budowa kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy będzie kosztowała ponad 400 mln złFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Wicepremier Gliński i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Łukasz Schreiber wizytowali w Bydgoszczy plac budowy kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.

- W tej chwili budowa kampusu jest już realizowana. Nasza wizyta przede wszystkim wynika z tego, że musimy nadzorować inwestycje realizowane ze środków publicznych. To jest inwestycja za ponad 400 mln zł. Nie wiemy jeszcze, jaką sumą się zamknie, bo jest ten problem współczesny związany z kryzysem finansowo-gospodarczym o charakterze światowym - mówił w Bydgoszczy wicepremier Gliński. Dodał, że podstawową zasadą jest sprawne realizowanie inwestycji, a środki publiczne na ten cel są przygotowane i zabezpieczone.

- Cała sprawa jest obecnie w rękach inwestora i wykonawcy - podkreślił Gliński. W jego ocenie "budowa prowadzona jest na trudnym gruncie, a przecież poziomy -1 i -2 będą używane, więc muszą zostać odpowiednio zabezpieczone inżynieryjnie. To przygotowanie pod coś, co później bardzo szybko poleci do góry - wskazał Gliński.

"Bydgoszcz miastem muzyki"

Rektor bydgoskiej Akademii Muzycznej prof. Elżbieta Wtorkowska powiedziała, że realizacja inwestycji odbywa się zgodnie z przyjętym planem.

- W styczniu podpisaliśmy umowę z generalnym wykonawcą. W lutym ruszyły prace ziemne, które być może wydają się mało spektakularne, bo nie widać jak budynek z dnia na dzień rośnie. On rośnie — tyle że głęboko w ziemi. Grunt jest trudny i ogrom prac ziemnych z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii musi uwzględniać warunki geologiczne akurat tego terenu. Budujemy na terenie pięknej działki, na której mamy staw. On pozostaje i będzie częścią tego obiektu. Jedna ściana będzie wyrastała z wody - podkreśliła rektor. Zapowiedziała, że jesienią planowane jest wmurowanie kamienia węgielnego.

Minister Schreiber stwierdził, że Bydgoszcz jest dziś miastem muzyki. - To wielki, gigantyczny potencjał. Dziękuję za wsparcie panu premierowi - mówił. Dodał, że obok drogi S10 łączącej Toruń z Bydgoszczą, inwestycji strategicznej, to właśnie ten kampus akademii będzie dopełniał obrazu tej części Bydgoszczy. - Obok filharmonii, opery, będzie to wspaniała perła na mapie Bydgoszczy - ocenił Schreiber.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, powiedział, że Bydgoszcz, jako stolica województwa realizuje bardzo duże przedsięwzięcia z udziałem środków budżetu państwa. - Gratuluję tego, że mimo tych trudnych czasów ta inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem - powiedział Bogdanowicz.

Posłuchaj
00:26 11824727_1.mp3 P. Gliński: archiwa to nowoczesne instytucje, które mają służyć społeczeństwu (IAR)

Kampus Akademii Muzycznej

Kampus Akademii Muzycznej ma powstać w ciągu czterech lat. Wykonawcą inwestycji jest spółka Unibep z Bielska Podlaskiego.

Kampus jest wznoszony w obrębie śródmieścia, na działce o powierzchni 3 ha. Projekt zakłada powstanie budynku 6-piętrowego i dwóch kondygnacji pod ziemią. Powstaną cztery sale koncertowe — symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa, a także sale dydaktyczne. Powierzchnia całości to 31 tys. m kw.

Obecnie Akademia Muzyczna mieści się w siedmiu budynkach rozproszonych po całym mieście. Absolwentami bydgoskiej Akademii Muzycznej są m.in. zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz i finalista XVI konkursu Paweł Wakarecy. 

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także