more_horiz
Wiadomości

Ambasador USA zapewnia: stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 22:52
- Stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa, musimy rozmawiać z Polską o sprawach, które wymagają pracy z obu stron - o demokracji, praworządności i wartościach - powiedział w poniedziałek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.
Brzezinski: stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa - musimy rozmawiać o demokracji, praworządności, wartościach
Brzezinski: stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa - musimy rozmawiać o demokracji, praworządności, wartościachFoto: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Ambasador USA został zapytany w TVn24, czy jako dyplomata ma obawy o stan polskiej demokracji.

- Jasno mówiliśmy polskiemu rządowi, że dokładnie tak jak my, i wy też macie swoje sprawy, nad którymi musicie pracować, dlatego toczymy z polskim rządem stały dialog o demokracji i praworządności. I jest on dwustronny, chcemy zająć się kilkoma rzeczami na raz. Stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa. Mamy tu 12600 żołnierzy rozrzuconych po całym kraju z bardzo określonego powodu. Musimy rozmawiać z Polską o sprawach, które wymagają pracy z obu stron - o demokracji, o praworządności, wartościach - powiedział ambasador.

"Praworządność ma również wymiar gospodarczy"

- Czemu praworządność jest tak ważna? Po pierwsze - reguluje poprzez spójny zestaw zasad ludzkie interakcje. Praworządność ma również wymiar gospodarczy. Firmy na całym świecie chcą inwestować w miejsca, w których istnieje transparentność i spójność zasad, i gdy prawo ma prymat nad władzą. Niezawisłe sądownictwo jest potrzebne żeby nie było wpływów politycznych i niespodzianek - powiedział Brzezinski.

Amerykański ambasador zaznaczył, że to dzięki wolnym mediom jego ojciec Zbigniew Brzezinski, Jan Nowak-Jeziorański, Joe Biden jako senator i inni dyskutowali o tym, dlaczego dalsze rozszerzanie NATO będzie sprzyjać amerykańskim interesom bezpieczeństwa.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także