more_horiz
Wiadomości

Alerty IMGW. Silny deszcz i burze w południowo-wschodniej części kraju

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 05:49
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami dla Polski południowo-wschodniej. Dotyczą one dziewięciu województw.
IMGW: silne burze na południowym wschodzie Polski
IMGW: silne burze na południowym wschodzie PolskiFoto: marcin_sroka/shutterstock & IMGW

Jak powiedziała IAR synoptyk Grażyna Dąbrowska, najpierw front atmosferyczny z burzami pojawi się w województwach: opolskim, śląskim, łódzkim i małopolskim, natomiast w ciągu dnia będzie przesuwał się na południowy wschód. Poinformowała, że lokalnie może tam spaść nawet 40 mm opadów. - Dotyczy to Podkarpacia i obszarów Małopolski - przekazała.

- Wiatr w porywach może osiągać do 80 km/h - dodała Dąbrowska. Nie wykluczyła opadów gradu przy silniejszych burzach.

Burze, upały, grad. Alerty pogodowe

Alerty dotyczące silnego deszczu z burzami dotyczą województw: opolskiego (I stopnia w północnej części, II stopnia - w południowej), śląskiego i małopolskiego (ostrzeżenia II stopnia), świętokrzyskiego (II stopnia), północnej części lubelskiego, południowo-wschodniej mazowieckiego, południowej części łódzkiego oraz pięciu powiatów na południu Podlasia.

Posłuchaj
00:22 11825566_1.mp3 Grażyna Dąbrowska (IMGW) ostrzega przed opadami, wiatrem i gradem (IAR) 

Ostrzeżenia I stopnia przed upałem wydano dla niemal całego Podkarpacia. W regionie tym obowiązują też alerty I i II stopnia dotyczące burz z gradem.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Przed tym zjawiskiem pogodowym IMGW ostrzega też na południu woj. lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim i tomaszowskim są to alerty II stopnia.

Pogoda na wtorek

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowana suma opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Bez opadów w północno zachodniej części kraju.

Temperatura maksymalna od 20 st. C do 25 st. C, na zachodzie miejscami 26 st. C, najcieplej na południowym wschodzie - od 26 st. C do 30 st. C, na Podhalu chłodniej około 17 st. C. 

ms

Zobacz także

Zobacz także