more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda spotka się z Swiatłaną Cichanouską. Porozmawiają o bezpieczeństwie w regionie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 10:20
Jak dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda spotka się we wtorek z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Rozmowa ma dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie oraz sytuacji na Białorusi. Spotkanie odbędzie się ok. godz. 13 w Belwederze.
Prezydent spotka się we wtorek ze Swiatłaną Cichanouską
Prezydent spotka się we wtorek ze Swiatłaną CichanouskąFoto: Piotr Molecki/East News

W ubiegłym tygodniu Swiatłana Cichanouska w wystąpieniu skierowanym do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że "bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi, a bez wolnej Białorusi nie może być bezpieczeństwa na Ukrainie i w regionie".

Z kolei w poniedziałek po południu z przebywającą w Warszawie Swiatłaną Cichanouską rozmawiał premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił po tym spotkaniu m.in. że ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili bronią się przed rosyjską inwazją.

Białoruś wobec wojny na Ukrainie

- Liderzy białoruskiej opozycji od samego początku podkreślają, że obszar wschodni powinien być obszarem pokoju. Te działania opozycji białoruskiej mają bardzo istotne znaczenie, ponieważ powodują, że na Białorusi, wśród obywateli, jest przekonanie, że nie należy przystępować do działań wojennych. Mimo że Alaksandr Łukaszenka daje pole do bezpośrednich działań z terytorium Białorusi, to jednak opór wśród obywateli białoruskich w tym zakresie jest duży - oświadczył Piotr Müller.

Rzecznik rządu dodał, że taka postawa być może spowoduje dalsze, trwałe zmiany demokratyczne na Białorusi. Jak zaznaczył, rolą środowisk opozycyjnych jest uświadamianie swoich rodaków w kraju na temat prawdziwych intencji Rosji i jej działań na Ukrainie.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także