more_horiz
Wiadomości

Zaostrzenie kar za zatruwanie środowiska. Ozdoba: projekt w tej sprawie jest już w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 17:46
Podczas konferencji na plaży w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba mówił, że projekt największej od lat 90. nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za zatruwanie środowiska jest już w Sejmie. Wyjaśnił, że w projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. 
Kara więzienia za wyrzucanie śmieci na plaży? Ozdoba: projekt w tej sprawie jest już w Sejmie
Kara więzienia za wyrzucanie śmieci na plaży? Ozdoba: projekt w tej sprawie jest już w SejmieFoto: shutterstock.com/Maciej Bledowski

Jacek Ozdoba brał udział w kampanii, która ma służyć zapewnieniu czystości lasów, jezior i plaż na Pomorzu.

Na plaży w Gdańsku Jelitkowie odbyła się konferencja prasowa wiceministra Jacka Ozdoby, prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Szymona Gajdy oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii WFOŚiGW w Gdańsku - ekoTurysta, która w sobotę ruszyła w Trójmieście. Jej celem jest zwrócenie uwagi na porzucone przez mieszkańców i turystów odpady na nadmorskich plażach, kąpieliskach i w lasach. 

Jak podaje WFOŚiGW, trójmiejskie kąpieliska są jednymi z najbardziej obleganych w Polsce, a każdego roku jest na nich zbierane kilkaset ton odpadów. Koszt sprzątania sięga kilku milionów złotych. Prezes WFOŚiGW Szymon Gajda powiedział, że w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna.

- Karanie za śmiecenie jest prerogatywą państwa, ale to jest pewnego typu ostateczność. Marzymy o tym, żeby bez nakładania kar każdy był świadomy, aby zabrać śmieci - dodał Gajda.

Kara więzienia za wyrzucanie śmieci na plaży?

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przypomniał, że rok wcześniej rozpoczęto kampanię "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę".

- To z jednej strony działania edukacyjne, które są związane z nową odsłoną kampanii "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". O tym się nie mówi, ale konsekwentnie zajmujemy się karaniem tych, którzy łamią prawo. Rok temu zapowiedzieliśmy nowelizację kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego; największa nowelizacja od lat 90. w tej chwili jest już w parlamencie - powiedział Ozdoba i dodał, że w czwartek będzie pierwsze czytanie projektu dotyczącego przestępstw środowiskowych. Ozdoba powiedział też, że w projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. Podwyższeniu mają też ulec kary za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem przyrody. 

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak podkreślił, że czystość bałtyckich plaż, parków i lasów jest dla GIOŚ priorytetem. Przypomniał też, że na stronach www GIOŚ są anonimowe formularze o zgłoszeniu interwencji ws. porzuconych odpadach, które są następnie przekazywane odpowiednim służbom. 

Kampanii ekoTurysta patronuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także