W czwartek decyzja Sejmu ws. Finlandii i Szwecji. Piotr Wawrzyk: to zmieni układ sił
Na tym posiedzeniu Sejm ratyfikuje rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję. Głosowanie w tej sprawie ma zostać przeprowadzone w czwartek w wieczornym bloku. - To diametralnie zmienia układ sił w naszym regionie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
2022-07-06, 12:38
Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję ratyfikowały już m.in. Dania, Kanada, Islandia i Norwegia. Polska planuje uczynić to w najbliższych tygodniach. Jak powiedział Polskiemu Radiu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, Sejm podejmie decyzję w tej sprawie już na najbliższym posiedzeniu. Kolejne kroki w tej sprawie będą musieli wykonać jeszcze Senat i prezydent.
"Nasz kraj nigdy nie był tak bezpieczny"
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka "największym udziałowcem" tego procesu jest obecny prezydent Federacji Rosyjskiej. - Nikt nie zrobił tyle dla przybliżenia się Sojuszu Północnoatlantyckiego do granicy Rosji co Władimir Putin. Gdyby nie jego zbrodnicza polityka, to nie byłoby tych wszystkich decyzji o wojskach natowskich na wschodniej flance i przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.
W ocenie wiceszefa MSZ rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję jest niezwykle ważne z punktu widzenia interesów Polski, dlatego ma nadzieję, że poparcie dla ratyfikacji wyrażą wszystkie kluby i koła parlamentarne. - Do tej pory wrażliwym punktem na wschodniej flance NATO był przesmyk suwalski. Dzięki przystąpieniu tych dwóch krajów Morze Bałtyckie stanie się morzem wewnętrznym Sojuszu, bo pozostanie na jego wybrzeżu tylko niewielka enklawa rosyjska. To diametralnie zmienia układ sił w naszym regionie - stwierdza. Dlaczego?
- NATO nie będzie miało już problemów z wysłaniem pomocy dla krajów bałtyckich, dzięki temu, że np. okręty Sojuszu będą mogły wypłynąć z portów szwedzkich czy fińskich z wojskami wsparcia, a nie będą musiały płynąć gdzieś dalej. To diametralnie zmienia geopolitykę regionu, a tym samym wzmacnia bezpieczeństwo Polski. Nigdy nasz kraj nie był tak bezpieczny w rejonie Morza Bałtyckiego, jak po przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO - dodaje.
REKLAMA
Opozycja poprze rozszerzenie
Poparcie dla projektu deklarują wszystkie kluby i koła parlamentarne. - Z naszego punktu widzenia ich obecność w NATO jest pozytywna. Z państwami skandynawskimi nie mamy sprzecznych interesów, natomiast mamy wiele wspólnych, a przede wszystkim politykę bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Ta decyzja powinna wzmocnić głos Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz bezpieczeństwa w naszym regionie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Konfederacji Robert Winnicki.
Rano na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak nie wykluczył, że na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu ratyfikowana zostanie decyzja o rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję. Decyzję tę poparł już polski rząd. Wicepremier podkreślił, że przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO znacząco zwiększy bezpieczeństwo w rejonie Morza Bałtyckiego. Przypomniał również, że oba kraje już wcześniej blisko współpracowały z Sojuszem. Protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii ratyfikowały już Kanada, Dania, Norwegia oraz Islandia. O rozszerzeniu NATO zdecydowali przywódcy państw członkowskich na ostatnim szczycie Sojuszu w Madrycie.
Blok głosowań, w którym posłowie zajmą się ratyfikacją rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję, rozpocznie się o godzinie 19.30.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA
Czytaj więcej:
- Potrzeba modernizacji armii. Prezydent Duda: byłem w Borodziance, widziałem, co potrafią rosyjscy sołdaci
- Chiny chcą ściślejszej współpracy z Rosją. Deklarują przyjaźń "bez granic"
REKLAMA