more_horiz
Wiadomości

Fake news w "Faktach" TVN. Resort zdrowia dementuje informacje dot. programu onkologicznego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 16:59
Ministerstwo Zdrowia napisało za pośrednictwem mediów społecznościowych, że kategorycznie dementuje "powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi". Wiadomość o jego rzekomym zakończeniu pojawiła się m.in. w "Faktach" TVN.
MZ: dementujemy informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi
MZ: dementujemy informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersiFoto: PAP/Marcin Obara

"Fakty" TVN poinformowały w piątek, że MZ wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

"Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie" - napisano w odpowiedzi na koncie MZ na Twitterze.

Do informacji podanej przez "Fakty" odniósł się też w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, który zaznaczył, że program został "redefiniowany". Dodał, że "nie jest to jednak ograniczenie".

Panel badań genetycznych

- W ostatnich latach wykonujemy bardzo dużo badań genetycznych, przede wszystkim zwiększyliśmy panel badań genetycznych, który jest weryfikowany przy urodzeniu dziecka, m.in pod kątem wykrywania SMA - powiedział szef MZ.

W ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) od kilkunastu lat realizowany jest w Polsce "Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe". Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu. 

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także