Polsko-litewska współpraca w poszukiwaniach ofiar sowieckich zbrodni. Prezes IPN podpisał porozumienie
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Dyrektor Generalny Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy dr Arunas Bubnys podpisali w poniedziałek w Warszawie porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań miejsc spoczynku ofiar totalitaryzmów. - Mapa sowieckiego terroru sprzed 80. lat stanowi mapę zagrożenia dla współczesnego świata - podkreślił dr Nawrocki.
2022-07-11, 18:17
Prezes IPN wskazał, że system komunistyczny "nie rozpoznawał narodowości" - mordował na równi Rosjan, Litwinów, Polaków, głodził Ukraińców i Kazachów. - A co nasze spotkanie czyni aktualnym i jest przerażające to fakt, że mapa sowieckiego terroru sprzed 80 lat dzisiaj stanowi mapę zagrożenia dla współczesnej Europy i współczesnego świata - powiedział dr Karol Nawrocki.
Polsko-litewska współpraca historyczna
Idea współpracy z LGGRTC w zakresie poszukiwań archiwalnych i badań historycznych, niezbędnych do zlokalizowania nieznanych miejsc pochówku osób, które zginęły w walkach z reżimem okupacyjnym i totalitarnym, powstała jesienią 2017 r.
Inicjatywę oparto o zgromadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN materiały archiwalne, relacyjne oraz posiadane w Bazie Materiału Genetycznego IPN dane krewnych ofiar totalitaryzmu sowieckiego (żołnierzy AK i działaczy podziemia) zamordowanych przez NKWD w latach 1945-1946 na terenie dawnego majątku Tuskulanum w Wilnie.
Podpisane w poniedziałek porozumienie daje możliwość nawiązania ściślejszej współpracy w obszarach działalności obu instytucji. Chodzi m.in. o: wspólne prace archeologiczne i ekshumacyjne, poszukiwania krewnych mieszkających na terytorium państw obu stron, identyfikację genetyczną ofiar, kwerendę archiwalnych badań historycznych oraz praktyczną wymiany doświadczeń w zakresie metodologii prowadzenia poszukiwań archiwalnych oraz badań historycznych.
REKLAMA
- Jak opowiadać innym narodom o historii Polski? Prezes IPN wyjaśnia
- "Jesteśmy dobrej myśli". Prof. Szwagrzyk o pracach ekshumacyjnych w więzieniu przy Rakowieckiej
Litewski odpowiednik IPN
Istniejące od października 1992 r. Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy działa na mocy ustawy z 5 czerwca 1997 r. Centrum zajmuje się m.in. badaniem ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych na Litwie, prześladowań oraz ruchem oporu wobec okupujących reżimów.
Jednym z przykładów działania Centrum jest ujawnienie w 2018 r. zbioru dokumentów i relacji dotyczących sowieckich zbrodni popełnianych na Litwie w latach 1944–1953. Centrum zarządza również Muzeum Okupacji i Walk o Wolności, które mieści się w dawnej wileńskiej siedzibie gestapo, NKWD i KGB.
Uroczysta konferencja prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrektora Generalnego Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy:
jp
REKLAMA
REKLAMA