more_horiz
Wiadomości

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Od dziś Izba Dyscyplinarna przechodzi do historii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 05:40
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej - oto główne założenia nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, które dziś wchodzą w życie. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, która miała zastrzeżenia do reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o SN likwidująca Izbę Dyscyplinarną
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o SN likwidująca Izbę DyscyplinarnąFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

KE mędzy innymi od likwidacji Izby Dyscyplinarnej uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Obudowy i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

Ustawa dot. SN. Co się zmienia?

Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie składać się z 11 sędziów powołanych na pięcioletnią kadencję. Wyznaczy ich prezydent spośród 33 sędziów Sądu Najwyższego orzekających w pozostałych izbach i wylosowanych wcześniej na posiedzeniu Kolegium Sądu Najwyższego. To z kolei ma odbyć się w pierwszej połowie sierpnia. Do tego czasu w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będą orzekać sędziowie, których wyznaczy dzisiaj I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

Zgodnie z nowelizacją sędziowie ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej mogą przejść w stan spoczynku lub pełnić służbę w innych izbach, które zaproponuje im I prezes Sądu Najwyższego.

Czytaj także:

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy

Ustawa, która dziś weszła w życie, w lutym bieżącego roku w formie projektu została skierowana do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym celem zmian jest zapewnienie rzeczywistej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przedstawicieli zawodów zaufania publicznego wskazanych w ustawie, realizowanej w postępowaniach prowadzonych przed Sądem Najwyższym.

Posłuchaj
00:35 Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).mp3 Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR) 

ms

Zobacz także

Zobacz także