KE mędzy innymi od likwidacji Izby Dyscyplinarnej uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Obudowy i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.
Ustawa dot. SN. Co się zmienia?
Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie składać się z 11 sędziów powołanych na pięcioletnią kadencję. Wyznaczy ich prezydent spośród 33 sędziów Sądu Najwyższego orzekających w pozostałych izbach i wylosowanych wcześniej na posiedzeniu Kolegium Sądu Najwyższego. To z kolei ma odbyć się w pierwszej połowie sierpnia. Do tego czasu w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będą orzekać sędziowie, których wyznaczy dzisiaj I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.
Zgodnie z nowelizacją sędziowie ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej mogą przejść w stan spoczynku lub pełnić służbę w innych izbach, które zaproponuje im I prezes Sądu Najwyższego.
Czytaj także:
Projekt prezydenta Andrzeja Dudy
Ustawa, która dziś weszła w życie, w lutym bieżącego roku w formie projektu została skierowana do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym celem zmian jest zapewnienie rzeczywistej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przedstawicieli zawodów zaufania publicznego wskazanych w ustawie, realizowanej w postępowaniach prowadzonych przed Sądem Najwyższym.
00:35 Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).mp3 Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
ms