more_horiz
Wiadomości

Kolejne zarzuty w śledztwie dot. przemytu migrantów. Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 10:44
Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej potwierdził, że kolejne osiem osób usłyszało zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem imigrantów, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.
Kolejne osiem osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym przemytu imigrantów
Kolejne osiem osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym przemytu imigrantówFoto: Monika Gruszewicz/Shutterstock

Jak podał prokurator Karol Borchólski z ośmiu osób, sześć zostało zatrzymanych na polecenie prokuratora przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Straż Graniczną, natomiast dwie kolejne zostały doprowadzone z aresztu śledczego. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy aglomeracji śląskiej. Zatrzymani zostali doprowadzeni Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom (migrantom) przekraczania wbrew przepisom granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi w celu dalszego wywozu do krajów Europy Zachodniej oraz udziału w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom z Republiki Białorusi do Rzeczypospolitej Polskiej dla nielegalnych migrantów z Iraku i z Iranu - przekazał prokurator.

Środki zapobiegawcze

Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji z zakazem opuszczania kraju. - Wobec jednego z podejrzanych na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - podkreślił.

Za zarzucane czyny może im grozić do 5 lat więzienia.

- Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące kierowania i udziału w okresie od kwietnia 2021 roku do 12 listopada 2021 roku, na terenie powiatów białostockiego, augustowskiego i sokólskiego woj. podlaskiego oraz innych miejscowości na terenie kraju, w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na organizowaniu migrantom przekraczania wbrew przepisom granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi w celu dalszego wywozu do krajów Europy Zachodniej - tłumaczył prokurator Karol Borchólski.

Początkowy etap śledztwa

Wskazał, że postępowanie w początkowym okresie było prowadzone przez prokuratury rejonowe z woj. podlaskiego, a następnie połączone je do wspólnego prowadzenia ze śledztwem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

- W toku śledztwa prokurator ustalił, że w skład zorganizowanej grupy wchodzą m.in. mieszkańcy Śląska - Łukasz F., Filip K., Jan G. i Patryk F. którzy zostali zatrzymani już na początkowym etapie śledztwa - podał. Dodał przy tym, że z dotychczasowych śledczych ustaleń wynika, że co najmniej kilkukrotnie dopuścili się przewozu migrantów, którzy w sposób nielegalny przekroczyli granicę pomiędzy Polską, a Białorusią na terenie województwa podlaskiego.

- Patryk F. pochodzący z terenu woj. śląskiego został zatrzymany już 30 września 2021 roku w Białymstoku. W samochodzie, którym kierował ujawniono 18 imigrantów narodowości irackiej i 2 narodowości irańskiej. W toku śledztwa potwierdzono, że migranci nie posiadali wiz ani tytułów pobytowych, które wskazywałyby na legalne przekroczenie granicy RP - przypomniał.

Do następnego zatrzymania doszło 11 października 2021 roku w miejscowości Straż w woj. podlaskim. - Zatrzymani do kontroli drogowej zostali dwaj mieszkańcy Gliwic - Jan G. (kierowca) i Filip K. (pasażer). W samochodzie, którym się poruszali Straż Graniczna ujawniła 7 migrantów - obywateli Iraku, którzy przyznali, że nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Białorusią - zaznaczył.

Nielegalne przekroczenie granicy

- Łukasz F. został zatrzymany 12 listopada 2021 roku w miejscowości Knyszyn na terenie woj. podlaskiego. W kierowanym przez niego samochodzie ciężarowym funkcjonariusze ujawnili 14 migrantów - obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Krajem docelowym, do którego migranci mieli się dostać przy pomocy Łukasza F. i innych osób organizujących przekroczenie granicy UE, były Niemcy - poinformował.

- Wszyscy zatrzymani w 2021 roku w tym Łukasz F., Filip K., Jan G. i Patryk F. usłyszeli zarzuty udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom (migrantom) przekraczania wbrew przepisom granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi w celu dalszego wywozu do krajów Europy Zachodniej oraz udziału w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom z Republiki Białorusi do Rzeczypospolitej Polskiej dla nielegalnych migrantów z Iraku i z Iranu - dodał.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:29 11843066_1.mp3 Kolejne osiem osób z zarzutami w śledztwie dotyczącym przemytu migrantów. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności - (IAR)

 Zobacz także: Szymon Szynkowski vel Sęk w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także