Akcja w Mielnie zakończona. Nie odnaleziono poszukiwanego w Bałtyku mężczyzny

Służbom ratowniczym nie udało się odnaleźć w Bałtyku mężczyzny, który miał wczesnym rankiem wejść do wody z głównej plaży w Mielnie i nie wypłynąć. Jak podał rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w Gdyni Rafał Goeck, akcja poszukiwawcza została zakończona.

2022-07-16, 15:39

Akcja w Mielnie zakończona. Nie odnaleziono poszukiwanego w Bałtyku mężczyzny
Nie znaleziono poszukiwanego w Bałtyku mężczyzny; akcję w Mielnie zakończono. Foto: shutterstock/Bogdan Wankowicz

SAR w sobotę o godz. 6.51 otrzymał informację o młodym mężczyźnie, który w Mielnie wszedł do wody między falochronami i nie wypłynął. Służbom ratowniczym nie udało się go odnaleźć w Bałtyku.

Akcja trwała kilka godzin. - Została zakończona i nie planujemy jej wznowienia w kolejnych dniach – poinformował Goeck.

W poszukiwaniach brały udział dwie jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z Kołobrzegu i z Darłowa, specjalistyczna grupa nurków z PSP, ochotnicze straże pożarne i ratownicy wodni.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą

Policjanci przypominają, że powiewająca czerwona flaga oznacza kategoryczny zakaz wchodzenia do wody.

Oficer zespołu prasowego KWP w Gdańsku mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk zaznaczyła, że czerwona flaga wywieszana jest przez ratowników pełniących dyżur na kąpielisku lub miejscu wyznaczonym do kąpieli wtedy, gdy wystąpi co najmniej jedna z przesłanek wymienionych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. "Kiedy szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta, występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami oraz kiedy występują silne prądy wsteczne" - wyliczała Banaszewska-Jaszczyk.

Ponadto, czerwona flaga jest wywieszana, gdy temperatura wody spadnie poniżej 14 s. Celsjusza, widoczność jest ograniczona do 50 m, występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody, prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s oraz gdy występują wyładowania atmosferyczne.

REKLAMA

Banaszewska-Jaszczyk wskazała, że do wody nie wolno wchodzi również wtedy, kiedy jest prowadzona akcja ratownicza.

Funkcjonariuszka podkreśliła, że kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy w czasie, kiedy wywieszona jest czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu, to główne przyczyny utonięć.

Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej