Kolejni bohaterowie odzyskają tożsamość. Rodziny ofiar totalitaryzmów odbiorą noty identyfikacyjne

2022-07-22, 06:00

Kolejni bohaterowie odzyskają tożsamość. Rodziny ofiar totalitaryzmów odbiorą noty identyfikacyjne
Kolejni bohaterowie odzyskają tożsamość, rodziny 30 ofiar totalitaryzmów odbiorą noty identyfikacyjne. Foto: ipn.gov.pl

W piątek przed południem w Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów oraz czystek etnicznych. Zostaną też ujawnione nazwiska i sylwetki 30 osób, których szczątki odnaleziono i zidentyfikowano w ramach prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Będzie to największa liczba ofiar, których nazwiska zostaną ogłoszone podczas jednej uroczystości. Podczas poprzedniej konferencji - w sierpniu ubiegłego roku - podano do publicznej wiadomości 26 nazwisk. Do tej pory, łącznie z osobami, których nazwiska poznamy w piątek, liczba zidentyfikowanych ofiar wynosi 220.

W uroczystości wezmą udział prezydencki minister Wojciech Kolarski oraz kierownictwo IPN na czele z prezesem dr Karolem Nawrockim i kierującym pracami poszukiwawczymi prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.

Poszukiwanie ofiar totalitaryzmów

Wśród nowo zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary operacji "Lawina" - żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego "Bartka", ofiary zbrodni UPA w Jaworniku Ruskim, działacze podziemia antykomunistycznego zamordowani w Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu i Lublinie. Po kilkuletniej przerwie zidentyfikowano kolejne ofiary, których szczątki zostały odnalezione w 2013 i 2017 roku w ramach działań zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie "Łączki" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Według IPN, do usprawnienia identyfikacji przyczynił się również wykorzystywany od kilku lat przez Instytut system CODIS - autorski program Federalnego Biura Śledczego (FBI). Jak podkreśla IPN, ten mechanizm zdecydowanie przyspiesza proces przeszukiwania bazy zgromadzonego materiału genetycznego w zakresie wykrywania pokrewieństwa. Skutkuje to tym, że każdego roku wzrasta odsetek osób zidentyfikowanych z wykorzystaniem tego systemu. Obecnie sięga 30 procent. W sumie w Bazie Materiału Genetycznego zarejestrowano ponad 3200 profili genetycznych.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi działania poszukiwawcze na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Zespół specjalistów przebadał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie oraz w Niemczech. Kilka tygodni temu zakończyła się wizyta archeologów i historyków Biura w Kazachstanie i Uzbekistanie.

Czytaj także:

Zobacz także: dr Karol Nawrocki w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Polecane

Wróć do strony głównej