more_horiz
Wiadomości

Müller: od przyszłego roku dwukrotna podwyżka płacy minimalnej. Sprawdź, o ile zmieni się wynagrodzenie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 15:46
W przyszłym roku rząd planuje dwukrotnie podnieść płacę minimalną i minimalną stawkę godzinową - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Od stycznia minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3 383 złote, czyli o 373 złotych więcej niż w tym roku. Kolejna podwyżka planowana jest od 1 lipca. 
Rzecznik rządu: w przyszłym roku planujemy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej
Rzecznik rządu: w przyszłym roku planujemy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnejFoto: PAP/Tomasz Gzell

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na konferencji prasowej, że jest to odpowiedź rządu na obawy związane ze wzrostem cen. 

- W przyszłym roku będą dwa razy robione ruchy, jeżeli chodzi o podwyższenie płacy minimalnej, po to, aby dostosować się do kwestii związanej z wyższymi cenami. To jest przedmiotem naszej troski, obaw, które widzimy u obywateli - mówił. Dodał, że projekt jest obecnie w fazie konsultacji społecznych, ale - jak zaznaczył - rząd planuje utrzymać stawki zaproponowane w rozporządzeniu.

Podwyżka wynagrodzenia

Od stycznia minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3 383 złote, czyli o 373 złotych więcej niż w tym roku. Kolejna podwyżka jest planowana od 1 lipca - wtedy płaca minimalna ma zostać podwyższona do kwoty 3 450 złotych, co oznacza wzrost o 440 złotych w stosunku do 2022 roku.

W przyszłym roku rząd planuje także dwukrotnie podnieść wysokość minimalnej stawki godzinowej. Zgodnie z propozycją, od stycznia wyniesie on 22 złote i 10 gorszy, a od lipca - 22 złote i 50 groszy. Oznacza to, że w przyszłym roku najniższa stawka godzinowa wzrośnie w sumie o 14,2 procent względem roku 2022. Obecnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 3 010 złotych. Z kolei najniższa stawka godzinowa to 19 złotych i 70 groszy.

Inflacja w Polsce

W piątek GUS ma opublikować nowe dane dotyczące inflacji. Niektórzy ekonomiści w Polsce uważają, że będą one optymistyczne i że będzie to pierwszy dobry sygnał od wielu, wielu miesięcy. - Myślę, że jest perspektywa stabilizacji inflacji z racji tego, że mamy już powolną perspektywę recesji na Zachodzie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak.

Posłuchaj
00:24 11864218_1.mp3 Rzecznik rządu: w przyszłym roku planujemy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK w Programie 1 Polskiego Radia

PR24

ASP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także