more_horiz
Gospodarka

Rząd ostateczną decyzję o wysokości płacy minimalnej podejmie 15 września. Czy będzie inna w zależności od regionu?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 12:30
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje, żeby zróżnicować wysokość najniższej pensji w zależności od miejsca zamieszkania, czyli od warunków ekonomicznych panujących w danych regionie Polski, informują media.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje, żeby zróżnicować wysokość najniższej pensji od warunków ekonomicznych panujących w danych regionie Polski.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje, żeby zróżnicować wysokość najniższej pensji od warunków ekonomicznych panujących w danych regionie Polski.Foto: Shutterstock/Juice Verve

Płaca minimalna w przyszłym roku ma zaliczyć podwójną podwyżkę. Od 1 stycznia 2023 r. ma wynieść 3383 zł, natomiast od lipca wzrośnie do 3450 zł, wynika z zapowiedzi rządu. Jak poinformowała Marlena Maląg ostateczna decyzja odnośnie wysokości wynagrodzenia minimalnego zapadnie 15 września.

"Podwójny wzrost wynagrodzenia minimalnego jest ustawowym obowiązkiem w sytuacji gospodarczej, jaką obecnie mamy na świecie tj. w czasach rosnących cen towarów. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, w przypadku inflacji przekraczającej 5 proc., płacę minimalną zwiększa się dwa razy w roku: w styczniu i w lipcu" - czytamy na portalu Bankier.pl.

Różnicowanie wynagrodzenia

Wynagrodzenie minimalnego w Polsce jest takie samo dla wszystkich pracowników - niezależnie od regionu zamieszkania. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje regionalizację pensji minimalnej. W praktyce oznaczałoby to uzależnienie wysokości najniższej płacy od warunków ekonomicznych panujących w danych regionie. 

"Dzisiaj mamy rynek pracownika, więc nie ma potrzeby, aby minimalne wynagrodzenie było kształtowane w zależności od danego regionu" - skomentowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej propozycję rzecznika MŚP w rozmowie z Polską Agencją Prasową, cytowana przez Bankier.pl. 

Wzrost płac

Zgdnie z propozycją rządu minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, również wzrośnie dwukrotnie. Od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10 zł a od lipca 22,50 zł, co oznacza wzrost o 14,2 proc. względem 2022 r.

Rząd szacuje, że w przyszłym roku regulacje obejmą 2,74 mln osób.

Czytaj także:

Polskierario24.pl/Bankier.pl/PAP/mk