Pogrzeb żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Zostali zamordowani przez UPA w 1946 r.
W piątek w Jaworniku Ruskim odbędzie się pogrzeb żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów (godz. 11.00). Do zbrodni doszło w lipcu 1946 r., a ofiarami byli siłą wcieleni do ludowego wojska młodzi polscy żołnierze, którzy po stoczonej walce z oddziałami UPA dostali się do niewoli.
2022-07-29, 05:36
Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej profesor Karol Polejowski w rozmowie z IAR wyjaśnia, że u podstaw zamordowania polskich żołnierzy legły kwestie narodowościowe. - Zostali przede wszystkim zamordowani za to, że byli Polakami, nie za to, że byli żołnierzami takiej czynnej formacji wojskowej - mówi wiceprezes IPN.
Bezimienny dół śmierci
Profesor Polejowski wyjaśnia, że polscy żołnierze zostali zamordowani i pogrzebani niedaleko wsi Jawornik Ruski w bezimiennym dole śmierci, którego położenie przez wiele lat było tajemnicą. - Zostali rozstrzelani, po czym wrzucano ich do istniejącej jamy. Spoczywali w tym bezimiennym dole i co jest to zdumiewające, władze komunistyczne nigdy nie podjęły próby odnalezienia tych żołnierzy. To też dużo mówi o tym, w jaki sposób komuniści traktowali tych młodych chłopców, których wysyłali do walki z oddziałami UPA - dodaje.
Wiceprezes IPN podkreśla, że urządzając godny pogrzeb zamordowanym żołnierzom, Instytut spełnia swój obowiązek. - Żołnierze, młodzi Polacy, zostali zamordowani z powodów etnicznych, a więc w ramach działalności Instytutu Pamięci Narodowej mieści się poszukiwanie również i tych ofiar". Ważne jest też to - dodaje profesor Polejowski, że rodziny tych młodych chłopaków czekały na to odkrycie, na identyfikację kilkadziesiąt lat: "rodziny też nie wiedziały co się z tymi młodymi chłopcami stało - mówi Karol Polejowski.
Uroczystości rozpocznie msza w intencji zamordowanych polskich żołnierzy, a następnie ich szczątki zostaną złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu komunalnym w Jaworniku Ruskim, obok poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku. Kwatera będzie miała status grobu wojennego.
REKLAMA
Posłuchaj
- Pacyfikacja Michniowa - symbol martyrologii polskiej wsi
- Wołyń a pojednanie polsko-ukraińskie. Prof. Drozd: trochę siły w ten proces trzeba włożyć
dz
REKLAMA