more_horiz
Wiadomości

PiS na prowadzeniu, słabnie partia Hołowni. Sprawdź nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 11:16
Wysoka przewaga PiS-u, wzrost Koalicji Obywatelskiej i spadek Polski 2050 Szymona Hołowni, a także powrót ponad próg wyborczy PSL-u - to trendy, które możemy zaobserwować w nowym sondażu pracowni Social Changes przeprowadzonym na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Najnowszy sondaż. PiS utrzymuje prowadzenie
Najnowszy sondaż. PiS utrzymuje prowadzenieFoto: Sejm RP/Twitter

Prawo i Sprawiedliwość, pomimo niewielkiego spadku poparcia w porównaniu z ostatnim badaniem, nadal utrzymuje wysoką przewagę nad konkurentami politycznymi

Inaczej sytuacja się ma z konkurentami partii rządzącej. Koalicja Obywatelska zyskuje poparcie, wyraźnie dzieje się to kosztem Polski 2050 Szymona Hołowni. Stabilnie wygląda poparcie Lewicy i Konfederacji. W sondażu "wraca" do Sejmu PSL, który znów znalazł się w okolicach progu wyborczego.

Wyniki sondażu

Głosowanie na PiS deklaruje 37 proc. wyborców, co oznacza spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem pracowni Social Changes. Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia o 4 pkt. proc., co oznacza 31 proc. Polaków gotowych oddać głos na to ugrupowanie.

Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja, która osiągnęła 8 proc. poparcia, pomimo straty 1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Ex aequo z Konfederacją jest w sondażu Lewica, która - bez zmian poparcia - może liczyć na 8 proc. głosów.

Ze stratą aż 3 pkt. proc. i poparciem 7 proc. kolejna w zestawieniu pojawia się Polska 2050. Do Sejmu wszedłby jeszcze PSL, który dzięki wzrostowi poparcia o 2 pkt. proc. osiągnął poziom progu wyborczego, czyli 5 proc.

Pod progiem wyborczym znalazły się Kukiz'15 (2 proc., bz) i Porozumienie (1 proc., bz). Frekwencja, jaką deklarują badani w sondażu Social Changes, wynosi 60 proc. i jest o 1 pkt. proc. wyższa, niż w poprzednim badaniu.

Czytaj również:

***

"Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 5 do 8 sierpnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1066 osób" - czytamy na portalu wPolityce.pl.

wPolityce.pl, jmo


Zobacz także

Zobacz także