Czy sytuacja na Odrze wpłynęła na ujęcia wody pitnej? Wiceszef GIS wyjaśnia

Na całym przebiegu Odry nie ma ujęć wody pitnej zasilanych wodą z tej rzeki, poza jednym, nieczynnym - poinformował zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska. Dodała, że GIS skontrolował 382 ujęcia wody pitnej w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

2022-08-17, 16:55

Czy sytuacja na Odrze wpłynęła na ujęcia wody pitnej? Wiceszef GIS wyjaśnia
Na Odrze pracują także strażacy, którzy instalują zapory utrudniające śniętym rybom płynięcie z prądem rzeki. Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, wiceszefowa GIS Izabela Kucharska powiedziała, że ujęcia wody pitnej w 70 procent stanowią ujęcia głębinowe.

Przebadano ponad 20 parametrów wody

- Pobieranych było od jednej do pięciu próbek. W każdej próbce oznaczano od 26 do 30 parametrów chemicznych i fizykochemicznych. Nie stwierdziliśmy przekroczeń tych parametrów - informowała.

 Inspektor zaznaczyła też, że na całym przebiegu Odry nie ma ujęć wody pitnej zasilanych wodą z tej rzeki, poza jednym, które jest nieczynne - nie zasila w wodę pitną żadnych miejscowości.

Weryfikacja ryb i kąpielisk

Izabela Kucharska mówiła też, że w związku z sytuacją na Odrze Państwowa Inspekcja Sanitarna weryfikuje między innymi sprzedaż ryb oraz bada czystość kąpielisk.

REKLAMA

Katastrofa ekologiczna na Odrze i prokuratorskie śledztwo

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w ramach śledztwa w sprawie zatrucia Odry przesłuchano 220 świadków, dokonano oględzin, zostali powołani biegli, zabezpieczono monitoringi i dokumentację. Przeprowadzono też kontrole zakładów położonych wzdłuż rzeki.
Jak podano, na razie przyczyny katastrofy nie są znane.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła we wtorek na konferencji prasowej, że badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska próbek wody pobranych z Odry nie wykazały obecności substancji toksycznych. Jak dodała, podobne rezultaty przyniosły badania, przeprowadzane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny. Jak powiedziała minister, kolejne rozpatrywane warianty to: warunki naturalne i odprowadzenie do rzeki dużej ilości wód przemysłowych. Zaznaczyła przy tym, że możliwa jest też kombinacja kilku scenariuszy i taka ewentualność również jest badana przez służby.


Posłuchaj

W dotychczas badanych próbkach wody z Odry nie wykryto obecności substancji toksycznych - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podczas konferencji prasowej poświęconej postępom prac w kierunku znalezienia przyczyn śnięcia ryb w Odrze minister klimatu powiedziała, że prowadzone są działania weryfikujące trzy hipotezy - relacja A 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Na początku sierpnia woda w Odrze na wysokości województwa dolnośląskiego stała się mętna i cuchnąca, a na powierzchni zaczęły unosić się tysiące śniętych ryb.

REKLAMA

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba gościem Polskiego Radia 24 - zobacz zapis video rozmowy

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej