Złote algi przyczyną śnięcia ryb w Odrze? Minister Moskwa podała szczegóły najnowszych badań

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, dokładnie złotych alg. Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn, zabijających ryby. - Szukamy jeszcze dodatkowych czynników, wykluczamy jednak jakiekolwiek nielegalne zrzuty czy awarie - powiedziała Polskiemu Radiu Anna Moskwa. 

2022-08-18, 17:19

Złote algi przyczyną śnięcia ryb w Odrze? Minister Moskwa podała szczegóły najnowszych badań
Moskwa: kwitnące algi mogły spowodować pojawianie się toksyn w Odrze. Foto: FORUM/MARCIN BANASZKIEWICZ

W Odrze wykryto złote algi - ich zakwit mógł doprowadzić do śnięcia ryb. Obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody z Odry potwierdził Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Złote algi, jak podaje ministerstwo, to rzadki gatunek, ich zakwit mogą spowodować pojawienie się toksyn, które zabijają ryby i małże. Nie są one jednak szkodliwe dla człowieka. Eksperci prowadzą teraz dalsze badania. 

- Będziemy prowadzić badania ryb w kierunku obecności tych toksyn. Co do tego, że te algi są, wątpliwości nie mamy - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moskwa dementuje doniesienia o rtęci

Trwają też badania w sprawie tego, co mogło doprowadzić do tak intensywnego zakwitu złotych alg. - Na pewno susza, niski poziom wody i uwarunkowania meteorologiczne to czynniki, które wpłynęły na tę sytuację. Szukamy jeszcze dodatkowych czynników, wykluczamy jednak jakiekolwiek nielegalne zrzuty czy awarie - dodała minister.

REKLAMA

Anna Moskwa podkreśliła, że informacje o tym że woda w Odrze została skażona rtęcią, pozostają nieprawdziwe. - Rzeczywiście Niemcy stwierdzili obecność rtęci po swojej stronie, ale nie w Odrze granicznej, tylko w starorzeczu, w zbiorniku niepowiązanym, gdzie w osadach dennych w sposób naturalny występuje rtęć. Żadne badania wody ani ryb w Polsce nie potwierdziły jakiegokolwiek związku rtęci ze śnięciem ryb - zaznaczyła.

Posłuchaj

Minister Anna Moskwa: co do obecności alg w próbkach z wody z Odry nie mamy wątpliwości (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Kiedy Odra wróci do normalnego stanu?

Szefowa resortu klimatu i środowiska dodała, że trwają prace nad planem przywrócenia zasobów w Odrze. - Każdy susza, każda przyducha jest kryzysem, z którym rzeka później sobie radzi. Powołaliśmy też zespół który przygotowuje plan odtwarzania zasobów. Plan będziemy wdrażali sukcesywnie, zaraz po zakończeniu usuwania śniętych ryb - przekazała.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia wprowadzono zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.

Czytaj także:

REKLAMA

Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura. Do tej pory śledczy przesłuchali 228 świadków, przeprowadzili oględziny 12 miejsc w różnych odcinkach rzeki i powołali siedmiu biegłych.

Postępowanie jest prowadzone w sprawie zanieczyszczenia środowiska na terenie trzech województw poprzez zanieczyszczenie wód Odry, w następstwie którego nastąpiły zniszczenia w świecie zwierzęcym.

Zobacz również: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej