more_horiz
Wiadomości

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Wsparcie dla przedsiębiorców. Minister Maląg przedstawiła szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 15:25
Jak przekazała szefowa MRiPS, wsparcie skierowane jest w sumie do ponad 10 tysięcy przedsiębiorców znad Odry. Marlena Maląg zastrzegła przy tym jednak, że rządowa pomoc obejmie tylko te podmioty, które odnotowałyby spadki przychodów. - Musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze. Projekt ustawy będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - poinformowała minister.
Minister Maląg podała szczegóły dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry
Minister Maląg podała szczegóły dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad OdryFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Rząd w trybie obiegowym przyjął w środę projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na rzece.

- Nasze dobra narodowe - bo rzeka Odra i przyroda jest naszym dobrem narodowym - musimy chronić i wpierać. Firmy funkcjonujące, korzystające z tych dóbr narodowych, które ucierpiały w wyniku zaistniałych zdarzeń, muszą otrzymać wsparcie. My nie czekamy, co się zadzieje, tylko przygotowujemy konkretne rozwiązania - powiedziała minister na konferencji prasowej w Warszawie. 

- Chcemy tę ustawę procedować na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które będzie w przyszłym tygodniu, ale zakładamy też rozporządzenie. Ustawa będzie dawała delegację do rozporządzenia, abyśmy mogli elastycznie wspierać firmy (...), które będą potrzebowały dofinansowania, by ścieżka legislacyjna była krótsza - podkreśliła Maląg.

Wsparcie dla przedsiębiorców. Warunki dofinansowania

Przewidujemy wsparcie dla podmiotów (...), które przy Odrze prowadziły swoją działalność gospodarczą. Na terenie, na tę chwilę, 34 powiatów, przede wszystkim, by ubiegać się o wsparcie, będzie musiał być wykazany spadek przychodów o 50 proc. w tym miesiącu, w którym zdarzenie miało miejsce, [w stosunku] do miesięcy poprzedzających - powiedziała.

Minister podkreśliła też, że "podobnie jak w przypadku wprowadzanych tarcz branżowych w czasie pandemii, tak i teraz musi być szybka, krótka ścieżka składania wniosków i obsługi tych wniosków". - Operatorem będzie ZUS, tam drogą elektroniczną będą składane wnioski - wskazała.

Kilka tysięcy złotych dla przedsiębiorcy

Wiceminister Stanisław Szwed wyjaśnił, że wsparcie dla przedsiębiorców to jednorazowe świadczenie za sierpień w kwocie 3010 zł, od którego nie będzie odprowadzany podatek. Warunkiem jego otrzymania ma być spadek przychodów w stosunku do poprzedniego miesiąca lub poprzednich miesięcy. Wiceminister Szwed dodał, że według szacunków ponad 62 tysiące pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą skorzysta z tego rozwiązania. Środki na to świadczenie będą pochodziły z Funduszu Pracy.

Jak poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, projekt ustawy o wsparciu przedsiębiorców poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze powstał również dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców.

Posłuchaj
00:32 11906301_1.mp3 Wiceminister Olga Semeniuk o wsparciu przedsiębiorców poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze (IAR) 
Posłuchaj
00:27 11906254_1.mp3 Minister Marlena Maląg o założeniach rządowej pomocy dla przedsiębiorców znad Odry (IAR) 

Czytaj także:

Zapis konferencji przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

ASP

Zobacz także

Zobacz także