Rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim. Emisja w Programie 1 i w Polskim Radiu 24

Wywiad z szefem polskiego rządu będzie okazją do poruszenia najgorętszych tematów ostatnich dni. Wśród nich jest m.in. sprawa reparacji wojennych dla Polski. Ostatnio Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wkrótce do niemieckiego rządu zostanie skierowana nota dyplomatyczna w tej sprawie. Emisja wywiadu z premierem w Programie 1 Polskiego Radia i w Polskim Radiu 24 o 12.35.

2022-09-05, 10:29

Rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim. Emisja w Programie 1 i w Polskim Radiu 24
W poniedziałek o 12.35 w Polskim Radiu 24 i Programie 1 Polskiego Radia wywiad z premierem. Foto: Twitter/PremierRP

Tematów do rozmowy z Mateuszem Morawieckim nie będzie brakowało. Jak podkreślił sam premier, w ostatnim czasie nasz kraj spotkało wiele wyzwań.

Mateusz Morawiecki przed wyruszeniem w objazd po województwie mazowieckim i podlaskim pod hasłem "Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy" zadeklarował, że rząd poradzi sobie z kryzysami, tak jak czynił to przez ostatnie lata. - Pandemia, kryzys na granicy białoruskiej, kryzys popandemiczny, kryzys gospodarczy na świecie, a teraz kryzys inflacyjny, energetyczny i wojna na Ukrainie - te wszystkie kryzysy się razem zebrały i rzuciły na nas; ale podołamy im wszystkim - powiedział.

Wydarzenia związane z aktualną sytuacją na świecie to nie jedyne wyzwania, jakie stoją przed Polską. Przy okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprezentowano raport dot. strat, które Polska poniosła w wyniku niemieckich działań. Z raportu wynika, że suma strat materialnych to 797 miliardów 398 milionów złotych. Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki wyniosły około 19 miliardów 310 milionów złotych. 

Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania raportu podkreślił skalę i wagę szkód, jakich dokonały Niemcy. Premier powiedział, że w wyniku II wojny światowej Polska doznała nie tylko strat materialnych i ludzkich, ale odebrano jej również szanse rozwojowe. - To daje się odczuć także dziś. Elity, które straciliśmy - inżynierowie, którzy nie wynaleźli swoich wynalazków, naukowcy, którzy nie byli w stanie przekuć swoich myśli w czyn - zostali zamordowani. Również cała gospodarka, całe państwo polskie nie mogło się normalnie rozwijać - mówił premier.

REKLAMA

Szef rządu podkreślił, że II wojna światowa była najbardziej krwawym konfliktem w historii ludzkości i że "charakteryzował się on innym podejściem, które wyraził tuż przed wojną Hitler - celem wojny nie jest jakaś linia, jest całkowite unicestwienie przeciwnika".

Wywiad z Mateuszem Morawieckim w Programie 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24 o godz. 12.35.

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej