more_horiz
Wiadomości

Przekop Mierzei Wiślanej. Bosman z Nowej Pasłęki: mógłbym zapytać warszawiaków, po co im obwodnica południowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 06:24
Jak powiedział portalowi PolskieRadio24.pl bosman przystani w Nowej Pasłęce Ryszard Doda, przekop Mierzei Wiślanej zwiększy szanse na rozwój południowej strony Zalewu Wiślanego i jego bazy turystycznej.
  • 17 września oddany zostanie do użytku kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną
  • Przekop Mierzei Wiślanej skróci drogę wodną niezbędną do pokonania między portami w Gdańsku i w Elblągu
  • Ryszard Doda mówił o potencjale, jaki inwestycja ma dla lokalnej turystyki

Bosman Ryszard Doda podkreślił, że na Zalewie Wiślanym brakowało dotychczas inwestycji. - Jeśli przekop będzie funkcjonował, będzie możliwość inwestycji tutaj, na południowej stronie Zalewu, stronie biedniejszej - wskazał. 

- Liczymy na to, że przekop Mierzei Wiślanej spowoduje przyjście kontrahentów i inwestorów turystycznych - dodał. Wyraził nadzieję, że realizacja projektu wzmocni bazę turystyczną na tych terenach. Zaznaczył, że na Zalewie Wiślanym obecnie porusza się 400 jednostek pływających, choć mogłoby ich być znacznie więcej.

Przekop Mierzei Wiślanej wpłynie na gospodarkę regionu

Całkowita długość toru wodnego z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, z czego samo przejście przez Zalew to nieco ponad 10 kilometrów, kolejne 10 km to szlak żeglugowy na rzece Elbląg, pozostałe ok. 2,5 km to zaś odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Pozostałe elementy inwestycji - między innymi pogłębienie drogi wodnej do 5 metrów, budowa mostu w Nowakowie i pogłębienie rzeki Elbląg - mają zostać zakończone w przyszłym roku. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej do Elbląga przez Zalew Wiślany będą mogły wpływać statki morskie o długości 100 metrów oraz zestawy barek długości do 180 metrów, o szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra.

Czytaj także: 

"Każda inwestycja zwiększająca możliwości rozwojowe Polski jest potrzebna". Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej - zobacz nagranie

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP/ PK, ms

Zobacz także

Zobacz także