Prezydent Duda wręczył sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. "Dla tych, którzy się sprawdzili"

2022-09-13, 13:48

Prezydent Duda wręczył sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. "Dla tych, którzy się sprawdzili"
Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak mówił podczas uroczystości, zadaniem Dowództwa jest budowa potencjału obronnego oraz bezpieczeństwa Polski, aby nasz kraj w sensie militarnym nie był zagrożony. Prezydent podkreślił także, że "sztandar jest nadawany tym, którzy się sprawdzili".

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Matką chrzestną sztandaru została małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, a ojcem chrzestnym - prof. Andrzej Maczek, syn generała Stanisława Maczka. Jak przekazała KPRP, uroczystości towarzyszyła ceremonia wbicia gwoździ honorowych. Pierwszy zrobił to Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda. 

- Sztandar gromadzi. Wokół sztandaru grupują się żołnierze. Sztandar jest znakiem. Sztandar jest centrum. Dlatego nadawany jest tym, którzy się sprawdzili, tak jak sprawdziło się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przez osiem lat swojego działania, realizacji zadań od 2014 r. Dziękuję za to - powiedział prezydent podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Ustawa o obronie ojczyzny

Andrzej Duda mówił też o wyzwaniach Dowództwa na przyszłość, które stawia nowa ustawa o obronie ojczyzny. - Zadania, które stoją dzisiaj przed Dowództwem, są niezwykle doniosłe i waga ich z całą pewnością będzie w przyszłości odczytywana jako historyczna. To zbudowanie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej tak, aby w obecnej, tak bardzo trudnej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, sytuacji międzynarodowej, w dobie wojny wywołanej agresją rosyjską na Ukrainę, aby to bezpieczeństwo zostało zbudowane na takim poziomie, by w sensie militarnym Polska nie była zagrożona - podkreślił prezydent.

Jak zauważył, to właśnie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych będzie odpowiadało za proces wprowadzenia nowego uzbrojenia do polskiej armii, za zwiększanie liczebności polskiej armii, a także tworzenie i umacnianie nowych jednostek.

Czytaj także:

"Nobilitacja i najwyższe wyróżnienie w WP"

Pierwsza dama podczas wtorkowych uroczystości podziękowała za zaproszenie do pełnienia roli matki chrzestnej sztandaru, podkreślając, że to dla niej wyróżnienie i zaszczyt. - Zwłaszcza że ojcem chrzestnym sztandaru jest wspaniały człowiek, prof. Andrzej Maczek - wybitny naukowiec, wielce zasłużony dla środowiska kombatanckiego człowiek, syn legendarnego dowódcy, gen. broni Stanisława Maczka - dodała. Pogratulowała również dowódcy generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosławowi Mice otrzymania sztandaru.

Jak podkreśliła, w historii Polski sztandar zawsze był otaczany najwyższą czcią jako wyraz żołnierskiej wierności, męstwa, honoru, odwagi, a także tradycji oręża polskiego, "wyrażał tożsamość i przynależność do ojczyzny walczących żołnierzy, a także etos wojskowej służby". - Otrzymanie sztandaru jest nobilitacją i najwyższym wyróżnieniem w Wojsku Polskim, potwierdza profesjonalizm dowództwa i żołnierzy w wypełnianiu żołnierskich powinności wobec ojczyzny i narodu - zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: sztandar dla żołnierzy zawsze jest ważnym punktem odniesienia podczas służby (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Wyraziła też nadzieję, że wręczony sztandar będzie dodatkową motywacją w realizacji codziennych zadań, "zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się brutalna wojna wywołana agresją Rosji na Ukrainę". - To również działania podejmowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i podległe mu jednostki, a także sojuszników, przyczyniają się do tego, że my jako społeczeństwo czujemy się bezpiecznie, a te działania również umacniają wysoki poziom zaufania społeczeństwa do wojska - podkreśliła.

Rozwój sił zbrojnych

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który również był obecny podczas uroczystości, podkreślił, że "sztandar jest symbolem odwagi, męstwa i honoru". - To są cechy, którymi wyróżniają się żołnierze Wojska Polskiego - powiedział.

Według szefa MON ważne jest, aby WP było coraz liczniejsze oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt. - To jest element kluczowy dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, a więc jest to też element kluczowy dla rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej - wskazał, dodając, że od 2015 roku WP "jest coraz silniejsze". - Nie zawsze tak było. Do 2015 roku jednostki wojskowe były likwidowane, wręcz słyszałem, że dowódcy byli nagradzani, jeżeli wyzbywali się nieruchomości, które były przeznaczone dla WP - powiedział.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: fundamentem siły WP jest zwiększanie jego liczebności oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że przyjęta w tym roku przez Sejm ustawa o obronie ojczyzny "jest fundamentem do tego, żeby rozwijać liczebnie WP". - Już ponad 16 tysięcy zgłoszeń napłynęło do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - poinformował. - To są ludzie, którzy poważnie traktują swoje obowiązki wobec ojczyzny - dodał.

Oprócz liczebności - zaznaczył szef MON - WP musi być odpowiednio wyposażone, aby skutecznie odstraszać agresora. Dlatego będzie dysponowało m.in. czołgami Abrams i śmigłowcami Apache, które trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej. - To będzie dywizja zbudowana na wzór dywizji amerykańskiej. Ta siła dywizji będzie stanowić zaporę nie do przerwania. To jest niezwykle istotne i stanowi o obronie naszej ojczyzny poprzez odstraszanie agresora - podkreślił.

Czytaj także:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej