Reparacje jednak dzielą posłów. Wiemy, kto głosował przeciw uchwale Sejmu

W głosowaniu nad uchwałą Sejmu wzywającą rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności za wywołanie II wojny światowej za było 418 posłów, przeciw 4 (z KO), a wstrzymało się od głosu - 15; 23 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

2022-09-14, 19:44

Reparacje jednak dzielą posłów. Wiemy, kto głosował przeciw uchwale Sejmu
Sejm wydłużył działanie Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r.Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

W czwartek Sejm przyjął uchwałę, w której wezwał rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki rozpętania II wojny światowej. W głosowaniu wzięło udział 437 posłów, 23 nie głosowało.

Podział w sali plenarnej

Uchwałę poparło 222 posłów klubu PiS, 118 posłów klubu KO, 39 posłów Lewicy, 20 posłów Koalicji Polskiej-PSL, 7 posłów Konfederacji, 5 posłów Porozumienia, 3 posłów Kukiz'15, poseł koła Polskie Sprawy - Andrzej Sośnierz, a także trzech posłów niezależnych: Paweł Szramka, Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Przeciw uchwale było czworo posłów z klubu KO: Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska i Tomasz Aniśko (związani z partią Zieloni) oraz Klaudia Jachira.

Wstrzymało się od głosu 15 posłów: 7 z Polski 2050 (Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Tomasz Zimoch, Michał Gramatyka, Mirosław Suchoń, Paulina Hennig-Kloska, Paweł Zalewski), 3 z PPS (Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek, Joanna Senyszyn), jeden poseł KO (Krzysztof Mieszkowski) oraz czworo posłów Lewicy: Maciej Gdula, Maciej Kopiec, Anita Sowińska oraz Katarzyna Kotula.

REKLAMA

Jeden projekt z trzech możliwych

Projekty uchwały dotyczące reparacji wojennych od Niemiec zgłosiły kluby PiS, KO i PSL. Podczas posiedzenia komisji jako główny wybrano projekt przygotowany przez przedstawicieli partii rządzącej. W toku prac sejmowych zgłoszono szereg poprawek. W głosowaniu przyjęto poprawkę Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-KP), by w uchwale słowo "reparacje" zastąpić słowem "zadośćuczynienia".

Podczas prac w komisji do projektu dodano zapis mówiący o tym, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.

Czytaj także:

Raport opisujący straty wojenne

Raport w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej w związku z niemiecką okupacją został zaprezentowany 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska domaga się zadośćuczynienia od Niemiec za konflikt zbrojny, a straty oszacowano na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Posłuchaj

Raport o stratach wojennych Polski w II wojnie światowej zaprezentowano 1 września, w 83. rocznicę niemieckiej inwazji na Polskę. Prezentacja raportu odbyła się na Zamku Królewskim z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także posłów, senatorów, ambasadorów i mediów zagranicznych (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.

REKLAMA

Senator PSL: chcę, by Polska otrzymała reparacje, ale trzeba spełnić pewne warunki- zobacz nagranie rozmowy

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej