more_horiz
Wiadomości

Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. "Tak wielu podchorążych jeszcze nie było"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 05:21
Ponad 1,5 tys. podchorążych złoży przed południem (o godzinie 11) przysięgę wojskową. Uroczystość odbędzie się na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z udziałem wicepremier, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych
Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowychFoto: PAP/ Radek Pietruszka

Wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za kształcenie w armii Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że przysięgę na wojskowy sztandar złożą elewi ze wszystkich uczelni wojskowych.

Będzie to jedno z większych tego typu wydarzeń we współczesnej historii polskiego wojska, ponieważ - jak podkreślił wiceminister Skurkiewicz - "tak wielu podchorążych w jednym miejscu jeszcze nie odbyło najważniejszej dla żołnierza ceremonii, czyli przysięgi".

W tym roku na uczelniach wojskowych zwiększono limity przyjęć. Na pierwszy rok studiów przyjęto 1 830 elewów. Część z nich nie bierze udziału w niedzielnej przysiędze, ponieważ już wcześniej to zrobili w ramach przeszkolenia wojskowego.

Na placu apelowym WAT przysięgę złożą podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej.

Posłuchaj
00:26 11971059_1.mp3 Wojciech Skurkiewicz o przysiędze (IAR)

Rekordowe sumy na obronność

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jednostki 18. Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej "Żelazną Dywizją", już niedługo będą wyposażone w amerykańskie czołgi Abrams oraz w śmigłowce uderzeniowe Apache. Szef MON, który obserwował ćwiczenia o kryptonimie Niedźwiedź-22, podkreślił, że dzięki takiemu uzbrojeniu "Żelazna Dywizja" będzie skutecznie bronić wschodniej granicy Polski.

Szef MON na poligonie w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) obserwował ćwiczenia NIEDŹWIEDŹ-22 z udziałem pododdziałów z wszystkich jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierzy wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

- Najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie siły Wojska Polskiego, jest budowanie siły Wojska Polskiego. Tak się dzieje poprzez zwiększanie liczebne Wojska Polskiego, poprzez powoływanie nowych jednostek, wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesną broń oraz poprzez budowanie interoperacyjności - mówił Błaszczak.

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także