more_horiz
Wiadomości

Szef MON o działaniach rządu PO-PSL w kwestii bezpieczeństwa Polski: to była zdrada stanu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 17:00
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, zarzucając poprzednim rządom "zdradę stanu" powiedział, że "rząd PiS naprawił błędy koalicji PO-PSL, Polska jest bezpieczna".
Szef MON na pytanie o ochronę infrastruktury krytycznej: Polska jest bezpieczna
Szef MON na pytanie o ochronę infrastruktury krytycznej: Polska jest bezpiecznaFoto: PAP/Marcin Obara

Błaszczak odniósł się w czwartek w sejmowej debacie nad wstrzymaniem wydawania wiz dla Rosjan do wystąpienia Pawła Zalewskiego (Polska 2050), który pytał o ochronę infrastruktury krytycznej, takiej jak gazociąg Baltic Pipe.

Infrastruktura krytyczna

- Sabotaż na Nord Stream w dniu otwarcia Baltic Pipe stworzył pytanie o zdolność ochrony tej ważnej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji – powiedział Zalewski. Według niego "cały system ochrony infrastruktury krytycznej został zdemolowany". - Przez siedem lat nie wzmocniliście go, nie doprowadziliście do zgodności z wymaganiami współczesnego świata - dodał. Stwierdził, że MSWiA, któremu projekt ustawy o ochronie ludności powietrza sprawy obrony cywilnej, "nie ma żadnych doświadczeń i żadnych kompetencji w tym zakresie". - Mieliście uzbroić Polskę, tymczasem obnażyliście ją wobec jej wrogów - powiedział Zalewski.

- W sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa państwa rząd PiS naprawił wszystkie błędy, które popełniała koalicja PO-PSL - odpowiadał Błaszczak. Powtórzył zarzut likwidacji jednostek wojskowych "szczególnie na wschód od Wisły". - Zapraszaliście agresora do tego, żeby wszedł do Polski. To była zdrada stanu - powiedział wicepremier. Ponownie oświadczył, że wojsko jest rozbudowywane liczebnie i uzbrajane. - Dzięki temu Polska jest bezpieczna - zapewnił.

We wtorek w podszczecińskim Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu Baltic Pipe. Od poniedziałku doszło do kilku uszkodzeń gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Przesył NS 1 wstrzymała Rosja, NS 2 został ukończony, ale nie został uruchomiony. Według stacji sejsmologicznych w Danii, Niemczech, Polsce i Szwecji na obszarach, gdzie stwierdzono uszkodzenia gazociągów, zarejestrowano wstrząsy charakterystyczne dla wybuchów, a nie wstrząsy sejsmiczne.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych Marek Suski (PiS) zapewnił w czwartek w RMF, że został wdrożony plan ochrony polskiej infrastruktury krytycznej.

Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także