Polska zrzekła się reparacji? Kuchciński: PRL-owska uchwała w tej sprawie nigdy nie istniała

Głos ws. reparacji wojennych od Niemiec zabrał poseł PiS Marek Kuchciński. "Polska nigdy się odszkodowań nie zrzekła. PRL-owska uchwała, na którą powołuje się wielu, nigdy nie istniała; nie ma jej w Dzienniku Ustaw ani Monitorze Polskim z tamtych czasów" - napisał w mediach społecznościowych. 

2022-10-03, 13:28

Polska zrzekła się reparacji? Kuchciński: PRL-owska uchwała w tej sprawie nigdy nie istniała
Kuchciński: PRL-owska uchwała w sprawie reparacji nigdy nie istniała. Foto: NAC

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. To kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. 

Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

"Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań"

Do podpisania noty odniósł się na Twitterze poseł PiS i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Marek Kuchciński. "Minister Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną dot. reparacji od Niemiec. Polska nigdy się odszkodowań nie zrzekła. PRL-owska uchwała, na którą powołuje się wielu, nigdy nie istniała; nie ma jej w Dzienniku Ustaw ani Monitorze z czasów, gdy Polska była państwem satelickim ZSRR" - napisał polityk.

Rada Ministrów PRL 23 sierpnia 1953 r. przyjęła uchwałę-oświadczenie, w której stwierdza: "Biorąc pod uwagę, że Niemcy zadośćuczyniły już w znacznym stopniu swoim zobowiązaniom z tytułu odszkodowań i że poprawa sytuacji gospodarczej Niemiec leży w interesie ich pokojowego rozwoju, Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - pragnąc wnieść swój dalszy wkład w dzieło uregulowania problemu niemieckiego w duchu pokojowym i demokratycznym oraz zgodnie z interesami narodu polskiego i wszystkich pokój miłujących narodów - powziął decyzję o zrzeczeniu się z dniem 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań na rzecz Polski". 

REKLAMA

Wielu politologów, historyków i prawników kwestionuje jednak skuteczność ówczesnego aktu o zrzeczeniu się roszczeń od Niemiec.

Czytaj także:

PAP/kp/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej