Otwarto zrewitalizowane Muzeum Gazowni Warszawskiej. "Znaczna część historii miasta"

W stolicy uroczyście otwarto zrewitalizowane Muzeum Gazowni Warszawskiej. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście skierowanym do uczestników uroczystości podkreślił, że Muzeum Gazowni Warszawskiej to unikatowe miejsce, które w swoich murach zawiera znaczną część historii miasta i powstawania przemysłu na ziemiach polskich.

2022-10-13, 18:12

Otwarto zrewitalizowane Muzeum Gazowni Warszawskiej. "Znaczna część historii miasta"

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł powiedział, że to nie tylko wspaniała jednostka muzealna, ale także oświatowa.

W muzeum można zobaczyć, jak wyglądały początki gazownictwa, zabytkowe urządzenia gazowe czy unikatowe maszyny, w tym największy w Europie licznik gazu. Gazownia Warszawska w swojej ponad 120-letniej historii odegrała znaczącą rolę. Dostarczała gaz do niemal całej przedwojennej Warszawy. Nienaruszona przetrwała czas II wojny światowej, dając schronienie wielu mieszkańcom uciekającym przed Rzezią Woli.

Zrewitalizowana przestrzeń muzealna

Do lat 70. XX w. działała jako zakład wytwarzający gaz z węgla. W ostatnich latach obiekt wyłączono z użytkowania, aby zrewitalizować przestrzeń muzealną, a wystawę stałą urządzić w nowoczesnym stylu. Nowa przestrzeń muzealna, edukacyjna, ale także eventowa będzie dostępna dla zwiedzających od soboty 15 października.

W weekend otwarcia, 15-16 października, zaplanowano bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty edukacyjne dla dzieci w Busie Ignacego - Mobilnym Centrum Edukacyjnym. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć film VR "Kiedy światło przegoniło mrok" i zagrać w grę poświęconą wydobyciu ropy i gazu na terenie Galicji: "Łukasiewicz: Nafta i Gaz".

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej