more_horiz
Wiadomości

Oto kolejna forma oszustwa. Przestępcy grożą wyciekiem danych. "Nie daj się złapać, bądź czujny!"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 17:00
NASK ostrzega przed kolejną formą oszustwa, tym razem ukierunkowaną na przedsiębiorców. Hakerzy żądają okupu w bitcoinach w zamian za nieupublicznianie firmowej bazy danych.
Nie daj się złapać, bądź czujny - ostrzegają eksperci NASK
"Nie daj się złapać, bądź czujny" - ostrzegają eksperci NASKFoto: Portrait Image Asia/Shutterstock

"Ostrzegamy przed kolejną metodą cyberoszustów" - przekazali w poniedziałek w mediach społecznościowych eksperci CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Do tweeta dołączono skan maila od oszustów.

"W mailu skierowanym do właściciela strony znajduje się szantaż opierający się na udostępnieniu bazy danych. Potencjalny wyciek można powstrzymać wpłacając przestępcom okup w bitcoinach" - tłumaczy CSIRT i apeluje: "Nie daj się złapać, bądź czujny!".

W wiadomości szantażyści grożą właścicielom stron, że doprowadzą do wycieku ich bazy danych, a potem poinformują umieszczonych w niej użytkowników i klientów, że ich dane zostały sprzedane. Żądają równowartości 2,9 tys. dolarów w bitcoinach.

Czytaj także:

Maile z fałszywą wiadomością

W zeszłym tygodniu zespół CSIRT NASK ostrzegał o nowych sposobach wyłudzania danych logowania do kont bankowych. Chodziło o maile z fałszywą wiadomością, że ostatnia płatność za energię elektryczną się nie powiodła (wcześniej ten rodzaj oszustwa uprawiano z pomocą SMS-ów). W rzeczywistości, po kliknięciu w link, dochodzi do przejęcia danych i wykorzystania ich w celu kradzieży środków z konta bankowego ofiary.

Podejrzane wiadomości e-mail można zgłaszać za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl. Natomiast wiadomości SMS można przekazać na specjalny numer: 799 448 084.

PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także