Skandal w Jeleniej Górze. Uhonorowano sędziego, który w latach 80. skazywał działaczy opozycji
Sędzia Marcin Cieślikowski w latach 80. w Sądzie Wojewódzkim w Jeleniej Górze orzekał kary wobec działaczy opozycji antykomunistycznej, a obecnie uhonorowano jego imieniem jedną z sali rozpraw i umieszczono przed nią pamiątkową tablicę - alarmuje portal tvp.info.
2022-10-25, 13:10
1,5 roku pozbawienia wolności za rozwieszanie w stanie wojennym plakatów ze znakiem Solidarności, symbolem Polski Walczącej i krzyżami - tak orzekał w procesach przeciwko działaczom opozycji antykomunistycznej sędzia Marcin Cieślikowski. Tvp.info poinformował, że sędziego Cieślikowskiego pośmiertnie uhonorowano - zmarł 12 listopada 2021 r. - nazywając jego imieniem jedną z sal rozpraw i umieszczając przed nią pamiątkową tablicę.
Portal, opierając się na materiałach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, informuje, że sędzia Marcin Cieślikowski ma na swoim koncie m.in. wyrok, który jako sędzia zawodowy wydał ws. Sylweriusza Kondrackiego, "podejrzanego o działalność w zawieszonym NSZZ »Solidarność«". Sprawę przeprowadzono na rozprawie w styczniu 1982 r., krótko po wprowadzeniu stanu wojennego. Kondracki skazano za to, że "będąc członkiem zawieszonego (...) Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność« nie odstąpił od udziału w działalności związkowej, propagując działalność tego związku poprzez sporządzenie i umieszczenie na autobusie plakatów ze znakiem »Solidarność«, symbolem Polski Walczącej oraz siedmioma krzyżami".
Uhonorowanie Cieślikowskiego
"Wyrok wydano na podstawie Dekretu o stanie wojennym: 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd, w którego składzie zasiadał także Cieślikowski, zasądził również od oskarżonego pokrycie kosztów postępowania" - podaje portal.
Uhonorowanie Cieślikowskiego potwierdza komunikat na stronie sądu: "Prezesi Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze mają zaszczyt poinformować, że ku pamięci zmarłego sędziego Marcina Cieślikowskiego, wieloletniego sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, a następnie Sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu 23 maja 2022 r. uhonorowano Jego imieniem salę rozpraw nr 115 w głównym budynku Sądu poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej".
REKLAMA
dn/tvp.info/kor
REKLAMA