Tańszy węgiel dystrybuowany przez samorządy? Senacka komisja rozpatrzyła ustawę
Senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności rozpatrzyła ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Podczas posiedzenia senatorowie przyjęli 10 poprawek o charakterze porządkującym i legislacyjnym, które zaproponowało Biuro Legislacyjne. Wczoraj ustawą zajęła się senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
2022-10-25, 14:47
Ustawę przedstawił wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Jak mówił, przepisy pozwolą jednostkom samorządowym kupować węgiel od importerów po 1,5 tysiąca złotych za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tysiące za tonę.
Wiceminister dodał, że rozwiązanie to będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego. Karol Rabenda powiedział, że gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po 1,5 tony węgla po preferencyjnej cenie w tym roku oraz po 1 stycznia 2023 roku.
Zwrot różnicy
W ustawie zapisano, że gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie. Spółki komunalne i gminy podejmujące się sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie będą zwolnione z podatku akcyzowego od tych transakcji.
Posłuchaj
Ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe Senat zajmie się na posiedzeniu plenarnym, które rozpoczyna się jutro o 11.00.
REKLAMA
IAR,pkur
REKLAMA