To będzie sukces Igi Świątek na WTA Finals. Fibak ocenił szanse
-Wierzę, że Iga Świątek osiągnie półfinał. A jak już tam dotrze, to do finału jest blisko. Dla nas 1/2 finału będzie sukcesem, ale wiadomo, że Iga ma dużo wyższe oczekiwania i jej minimum w określeniu sukcesu jest tylko finał - powiedział Wojciech Fibak w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Finalista turnieju Masters ocenił, czego dokładnie możemy spodziewać się po Idze Świątek podczas rywalizacji w Rijadzie.

Maciej Walasek
2025-10-29, 12:16
Wojciech Fibak o sytuacji Świątek na WTA Finals
W sobotę 1 listopada Iga Świątek rozpocznie walkę w ostatnim turnieju sezonu. Impreza kończąca zmagania po raz drugi z rzędu odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. We wtorek poznaliśmy układ grup, gdzie Polka trafiła do grupy Sereny Williams razem z Madison Keys, Amandą Anisimovą oraz Jeleną Rybakiną.
- Używając terminologii piłkarskiej to grupa śmierci – rozpoczął Wojciech Fibak rozmowę z portalem PolskieRadio24.pl. - Z drugiej strony to turniej mistrzyń, więc grają tylko najlepsze. Tutaj nie ma takich tenisistek jak Julia Putincewa. Wyjątkiem jest tu Madison Keys, która od zwycięstwa w Australian Open nie pokazała wysokiej formy i nie utrzymała tego poziomu. To był dla niej rozczarowujący sezon po Melbourne. Być może trzy koleżanki z grupy ją pokonają. Mimo to Amerykanka jest wspaniałą tenisistką i może się jeszcze odrodzić - kontynuował.
Fibak przyznał, że Rybakina z Anisimovą to wymagające przeciwniczki dla Igi Świątek, które w przeszłości udowadniały, że są w stanie z nią wygrywać. - Grają nieprzyjemny tenis, próbując łamać rytm Igi. Jednak Świątek ma przewagę w swojej szybkości poruszania się po korcie i siły mentalnej. Anisimova po pamiętnym finale na Wimbledonie, gdzie przegrała z Igą 0:6, 0:6 odrodziła się w Stanach Zjednoczonych, pokazując, że może z nią walczyć i wygrać - tłumaczył czterokrotny ćwierćfinalista turniejów wielkoszlemowych.
WTA Finals 2025. Co będzie sukcesem dla Ig Świątek?
- Rybakina nie ma takiej odwagi, czy siły charakteru. Iga kilka razy mocno z nią przegrywała w Paryżu i Cincinnati, ale na końcu obydwa mecze wygrała. Dlatego wierzę, że Iga Świątek osiągnie półfinał. A jak już tam dotrze, to do finału jest blisko. Dla nas 1/2 finału będzie sukcesem, ale wiadomo, że Iga ma dużo wyższe oczekiwania i jej minimum w określeniu sukcesu mieści się tylko finał.
Po zwycięstwie w Seulu podopieczna Wima Fissette’a zanotowała słabsze występy podczas turniejów w Pekinie i w Wuhan. Zdaniem Wojciecha Fibaka nie wpłynie to negatywnie na formę wiceliderki rankingu WTA.
- Talent Igi i jej doświadczenie powinny pomóc. W tenisie kobiet nie ma wielkich zmian techniczno-taktycznych. Wszystkie grają podobnie, dlatego najwięcej zależy od formy. Największym znakiem zapytania jest Aryna Sabalenka, która zrezygnowała z turnieju w Chinach.
Kiedy mecz Świątek - Keys?
- Iga ma świetny sztab, jest dobrze przygotowana, więc poradzi sobie w każdych warunkach, zwłaszcza że warunki halowe, w których odbywa się WTA Finals są bardziej sprzyjające - zakończył.
Pierwszy mecz Iga Świątek rozegra z Madison Keys. Początek spotkania w sobotę nie przed godziną 16.00. Finał zaplanowano 8 listopada.
Zobacz również:
- Szczere wyznanie Świątek. "To jest dla mnie dwa razy ważniejsze"
- Świątek - Keys: Transmisja TV i online. Gdzie oglądać WTA Finals w Rijadzie?
- Szejkowie ozłocą Świątek. Kosmiczne premie WTA Finals
Źródło: PolskieRadio24.pl