Czarnogóra dołączy do Trójmorza? Prezydent Andrzej Duda: to dla nas bardzo ważny kierunek

- Chciałbym, byśmy powiększali inicjatywę Trójmorza. W tym obszarze geograficznym Czarnogóra jest, wszyscy doskonale wiedzą, że to państwo adriatyckie - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanovicem. - Jest to kierunek dla nas bardzo ważny i taki, w którym w przyszłości i teraz chcemy, by nasza współpraca się rozwijała - dodał.

2022-10-27, 13:20

Czarnogóra dołączy do Trójmorza? Prezydent Andrzej Duda: to dla nas bardzo ważny kierunek
Spotkanie Andrzeja Dudy i Mila Djukanovicia byo drugim w tym tygodniu spotkanie polskiego prezydenta z przywódcą kraju bałkańskiego. Foto: PAP/Andrzej Lange

- Głównym tematem naszych rozmów była sytuacja międzynarodowa - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanovicem. - Przedstawiałem, jak my, jako sąsiad Ukrainy, postrzegamy to, co dzieje się na froncie i w naszej części Europy. Pytałem prezydenta, jak on postrzega sytuację w swoim rejonie, w sąsiedztwie - powiedział prezydent Andrzej Duda wskazując, że ma na myśli sytuację na Bałkanach, problemy w Bośni, Kosowie i Serbii.

Trójmorze także dla Czarnogóry

W rozmowie poruszonmo także temat Trójmorza i Unii Europejskiej. - Popieramy w zdecydowany sposób aspiracje Czarnogóry do Unii Europejskiej i jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi - zapewnił polski prezydent. Jak mówił, obiecał prezydentowi Czarnogóry, że zaproponuje państwom Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości także Czarnogóra mogła uzyskać status partnera współpracującego z Trójmorzem - taki, jaki dziś ma Ukraina.

- Chciałbym, byśmy powiększali inicjatywę Trójmorza. W tym obszarze geograficznym Czarnogóra jest, wszyscy doskonale wiedzą, że to państwo adriatyckie, mające dostęp do jednego z trzech mórz. Jest to kierunek dla nas bardzo ważny i taki, w którym w przyszłości i teraz chcemy, by nasza współpraca się rozwijała - podkreślił.

Kluczowa sprawa ukraińska

Prezydent zaznaczył, że najważniejsze w rozmowie były kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. - Wspieramy kwestię budowania systemu bezpieczeństwa przez Czarnogórę i obrony tego kraju przed obcymi, zewnętrznymi wpływami, zwłaszcza mającymi na celu destabilizację sytuacji w kraju - powiedział Andrzej Duda. Wskazał też, że przekazał prezydentowi Czarnogóry, jakie działania podejmowała Polska w celu zabezpieczenia się przed zimą w zakresie energetyki i dostaw gazu

REKLAMA

- Mówiliśmty o tym, jak wspieramy Ukrainę, jak wygląda sytuacja na Ukrainie, jak widzimy naszą rolę i rolę NATO. Zgodziliśmy się, że wsparcie militarne dla Ukrainy jest bardzo ważne i ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez Ukrainę kontroli nad swoimi międzynarodowo uznanymi granicami, co ma znaczenie fundamentalne dla przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego - wyjaśnił.

- Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa jako kraje wspólnoty euroatlantyckiej absoluitnie powinny Ukrainę w tym zakresie wspierać - zaakcentował prezydent.

Czytaj także:

Bezpieczeństwo na Bałkanach

W rozmowie prezydenci omówili także kwestie bezpieczeństwa Czarnogóry i Bałkanów. - Czarnogóra wymaga wsparcia. Zachowanie spokoju i pokoju na Bałkanach ma ogromne znaczenie - powiedział Andrzej Duda i przywołał misje w Kosowie i Bośni. Jak mówił, ważne, by te misje kontynuować. - To powinno być wywalczone na poziomie ONZ, aby mandat obu misji był przedłużony, aby pillnować tego regionu, gdzie rozprzestrzeniają się wpływy rosyjskie - tłumaczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski przypomniał, że jeszcze przed eskalacją rosyjskiej wojny na Ukrainie, eksperci wskazywali, że destabilizacja Bałkanów poprzez doprowadzenie do wojny za sprawą swoich wpływów jest jednym z możliwych kierunków działań Rosji. - To niebezpieczeństwo cały czas pozostaje aktualne. Opinia pana prezydenta jest dla nas bardzo istotna w kontekście tworzenia pewnego obrazu - dodał Andrzej Duda i zapewnił Milo Djukanovica o wsparciu Polski jako sojusznika w NATO i Europie.

Europosel PiS Bogdan Rzońca gościem Polskiego Radia 24 - zobacz nagranie rozmowy.

Członek NATO z aspiracjami do UE

Kilkanaście dni temu Milo Djukanović podpisał się pod zainicjowanym przez Andrzeja Dudę apelem 11 prezydentów potępiającym rosyjskie masowe bombardowania ukraińskich miast. Ostrzał infrastruktury strategicznej spowodował uszkodzenie znacznej części sieci energetycznej naszego wschodniego sąsiada.

REKLAMA

Czarnogóra jest członkiem NATO i kandydatem do Unii Europejskiej. Władze w Podgoricy od dziesięciu lat prowadzą negocjacje akcesyjne ze Wspólnotą i liczą na przyspieszenie tego procesu. Polska jednoznacznie wspiera drogę do członkostwa w UE wszystkich państw Bałkanów Zachodnich.


(PAP) (PAP)

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej