more_horiz
Wiadomości

Uchwała ws. reparacji. Wicemarszałek Pęk: większość senacka, którą tworzy opozycja, nie chce jej przyjąć

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 15:46
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) powiedział Polskiemu Radiu, że większość senacka, którą tworzy opozycja, nie chce przyjąć uchwały w sprawie reparacji. Projekt uchwały miał być przedmiotem prac senackiej komisji. Zostały one odroczone na wniosek opozycji.
1 września zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej
1 września zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowejFoto: Shutterstock/Everett Collection

Projekt uchwały przygotowali senatorowie PiS. Dotyczy dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej. Wczoraj miał być przedmiotem prac senackiej komisji. Zostały one jednak odroczone na wniosek opozycji.

Marek Pęk mówił, że Senat raczej nie wróci już do tej sprawy. Stwierdził, że przyjęcie jednolitej treści uchwały w sprawie reparacji przez Sejm i Senat wzmocniłoby stanowisko rządu. W jego ocenie Platforma Obywatelska boi się wprost przyznać, że jest przeciwko reparacjom, bo - jak stwierdził - "tak naprawdę reprezentuje w Senacie mocodawców niemieckich".

Straty poniesione przez Polskę

1 września zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Raport przygotował zespół parlamentarny pod kierownictwem posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka.

Na początku października Ministerstwo Spraw Zagranicznych skierowało notę dyplomatyczną w sprawie reperacji wojennych do strony niemieckiej. Było to wykonanie uchwały Sejmu.

Posłuchaj
00:30 12015569_1 (1).mp3 Wicemarszałek Senatu Marek Pęk: większość senacka nie chce przyjąć uchwały ws. reparacji od Niemiec - IAR

Czytaj także:

Zobacz także: Arkadiusz Mularczyk w "Sygnałach dnia"

IAR/es/kor

Zobacz także

Zobacz także