more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Prezydent Duda: temat nie został zamknięty. Trzeba dochodzić tego, co nam się należy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 21:20
 - Być może niektórym wydaje się, że temat reparacji został zamknięty, więc grzecznie ich informuję, że tak się nie stało - powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, trzeba dochodzić tego, co nam się obiektywnie należy.
1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.Foto: Shutterstock/Everett Collection

- Nigdy tego nie ukrywałem, myśmy ponieśli straszliwą, dramatyczną szkodę. Zostaliśmy zniszczeni. Warszawa była zrównana z ziemią, nikt nam za to nie zwrócił. Przecież myśmy nikogo nie atakowali, to nas zaatakowano, to nas napadnięto, to nas zniewolono, to nam odebrano państwo - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z TVP Info w Nowym Jorku.

Prezydent dodał, że zrobiły to nazistowskie Niemcy wspólnie z sowiecką Rosją. - Przede wszystkim Niemcy zadali nam największe straty i uczynili największe zniszczenia u nas, i dzisiaj w pierwszej kolejności domagamy się tego odszkodowania od Niemiec - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił, dziwią go głosy oburzenia, "bo chyba jest to normalne, że jeżeli ktoś coś komuś zniszczył to powinien za to zapłacić".

"Temat nie został zamknięty"

Na uwagę, że zdaniem Niemiec i niektórych polityków w Polsce temat reparacji został zamknięty odparł, że być może niektórym wydaje się, że tak się stało. - Więc grzecznie ich informuję, że (ten temat) nie został zamknięty i trzeba dochodzić tego, co nam się obiektywnie należy. To była straszliwa krwawica naszych ojców i dziadków, ta odbudowa Polski, odbudowa Warszawy, odbudowa tego potencjału - także rodzinnego - tych wszystkich rodzin, które utraciły swoje domy, swoje korzenie i które na nowo musiały odbudowywać swoje życie. To sytuacja, w której w każdej polskiej rodzinie ktoś został zamordowany, albo zginął w czasie II wojny światowej. Nikt nam za to nie zadośćuczynił - mówił prezydent.


1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.

Czytaj także:

Zobacz także: Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także