Niemcy przeciwni płaceniu zadośćuczynienia Polsce. Podano zdumiewające argumenty
Mieszkańcy niemieckiego Schwedt uznali, że ich kraj nie jest zobowiązany do płacenia Polsce reparacji - podało Radio Szczecin. Tak wynika z przeprowadzonej tam sondy. Wśród argumentów, jakimi podpierali się respondenci był min. ten, że "w Polskę wystarczająco dużo już zainwestowano".
2022-09-13, 10:41
1 września na Zamku Królewskim w Warszawie opublikowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Wynika z niego, że straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych. Roszczenia odszkodowawcze Polski wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu - zaznaczają autorzy raportu.
Rząd pracuje właśnie nie nad notą dyplomatyczną, która ma być wystosowana do Berlina w ciągu najbliższych tygodni.
Co na temat reparacji sadzą nasi sąsiedzi? To pytanie postanowili zadać reporterzy Radia Szczecin. W sondzie wzięli udział mieszkańcy niemieckiego Schwedt - oddalonego od Szczecina o 40 km.
Sprzeciw wobec zadośćuczynienia
Niemcy byli zdecydowani w swej postawie i podkreślili sprzeciw wobec zadośćuczynienia dla poszkodowanej w wyniku działań okupanta Polsce. - Oczywiście, ze nie powinniśmy płacić Polsce reparacji, co za bzdura. Minęło już sporo czasu od tamtych wydarzeń, powinniśmy to zostawić. Sami potrzebujemy pieniędzy dal naszych ludzi a nasze pokolenie nie jest temu winne - podkreślił jedne z pytanych.
REKLAMA
- Niewyobrażalna kwota - powiedziała jedna z mieszkanek Schwedt, odnosząc się do informacji na temat wyceny strat Polski. Jak dodała, to co złe już się wydarzyło i nie warto wracać do tych wydarzeń.
- Według mnie teraz powinniśmy skupić się na współpracy i wspólnych projektach, zamiast rozdrapywać stare rany - powiedział inny mężczyzna biorący udział w sondzie Radia Szczecin. Uzupełnił jednak to stwierdzenie pytaniem, że może starsze pokolenie widzi to jednak inaczej.
Najbardziej zdumiewającym stwierdzeniem przemawiającym - według uczestnika sondy - za tym, aby nie przyznawać Polsce reparacji było, że "w Polskę już wystarczająco dużo zainwestowano". - Niektórym wciąż jest mało - ocenił.
- Reparacje od Niemiec. Premier Morawiecki: liczą się nie tylko pieniądze, ważna jest też historyczna słuszność
- Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych
es/ tvp.info, Radio Szczecin
REKLAMA