Zapora na granicy z Rosją pomoże też UE. Rząd ostrzega przed scenariuszem białoruskim

2022-11-02, 15:10

Zapora na granicy z Rosją pomoże też UE. Rząd ostrzega przed scenariuszem białoruskim
Mariusz Kamiński nie wykluczył, że na granicy z Rosją może powtórzyć się scenariusz z granicy polsko-białoruskiej. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

- Celem budowy zapory na granicy z Obwodem Kaliningradzkim jest jak najlepsza ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej - powiedział w środę minister spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński nie wykluczył, że na granicy z Rosją może być realizowany taki sam scenariusz, jak wcześniej na granicy z Białorusią.

Planowana na polsko-rosyjskiej granicy z obwodem kaliningradzkim zapora ma zapobiegać napływowi nielegalnych imigrantów i jest odpowiedzią polskiego rządu na zwiększoną liczbę lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu oraz groźbę nowej fali migracji z tamtego kierunku - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Niewykluczony scenariusz białoruski

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że na granicy polsko-rosyjskiej może być realizowany scenariusz podobny do tego, którego byliśmy świadkami na granicy z Białorusią. Przypomniał, że działania władz w Mińsku były inspirowane z Moskwy i miały na celu destabilizację polskiej granicy, stworzenie kanału nielegalnej migracji do Europy.

- Wiemy, że działania białoruskie nie były działaniami suwerennego państwa, tylko były działaniami inspirowanymi z Rosji - tak, by zdestabilizować sytuację na naszej granicy, by spróbować stworzyć kanał nielegalnej imigracji, który zalewałby Europę - wyjaśnił.

- Nie wykluczamy, a musimy dmuchać na zimne, że podobne scenariusze mogą być realizowane na naszej granicy z Rosją, czyli z Okręgiem Kaliningradzkim. Od dzisiaj rozpoczęły się prace inżynieryjne prowadzone przez wojska inżynieryjne na temat tymczasowego umocnienia przy granicy z Rosją - mówił szef MSWiA.

Wykonawcę poznamy w połowie listopada

Do 15 listopada ma zostać wyłoniony wykonawca elektronicznego zabezpieczenia granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Jego instalacja ma rozpocząć się przed końcem tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej na granicy powstanie zapora z drutu ostrzowego o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów.

Czytaj także:

Zapora na granicy z Białorusią

Inna zapora funkcjonuje już na polsko-białoruskiej granicy. Budowa ogrodzenia na tej samej granicy została zakończona latem tego roku, a w ciągu miesiąca będzie gotowa zapora elektroniczna. - Chcemy, by wschodnia granica Polski z Białorusią była najbezpieczniejszą granicą Unii Europejskiej - przekazał Mariusz Kamiński.


Posłuchaj

Mariusz Kamiński: mamy porównanie, jak zabezpieczone są granice UE w innych, trudnych miejscach (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Zapora na granicy polsko-białoruskiej została zbudowana na długości około 187 kilometrów. Ma 5 i pół metra wysokości. Zabezpieczenie jest wykonane z paneli stalowych o wysokości 4 i pół metra, zwieńczone zwojem z concertiny tak, aby nie można było przejść na drugą stronę (PAP) Zapora na granicy polsko-białoruskiej została zbudowana na długości około 187 kilometrów. Ma 5 i pół metra wysokości. Zabezpieczenie jest wykonane z paneli stalowych o wysokości 4 i pół metra, zwieńczone zwojem z concertiny tak, aby nie można było przejść na drugą stronę (PAP)

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej