Grupa wyłudzająca VAT rozbita. Wśród zatrzymanych przez CBŚP znany gangster "Przeszczep"

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali siedem osób w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzeń podatku VAT poprzez wystawianie "pustych faktur". Jedną z ujętych osób jest Mariusz D., ps. Przeszczep - gangster znany głównie ze swojej działalności w latach 90.

2022-11-04, 07:29

Grupa wyłudzająca VAT rozbita. Wśród zatrzymanych przez CBŚP znany gangster "Przeszczep"
Wśród zatrzymanych przez CBŚP jest gangster o pseudonimie Przeszczep. Foto: CBŚP

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że policjanci ze szczecińskiego CBŚP rozpracowali grupę, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT. - Według śledczych członkowie grupy wystawiali nierzetelne, tzw. puste faktury VAT w związku z rzekomo wykonanymi usługami transportowymi czy budowlanymi, a także zajmowali się praniem pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu - podkreśliła policjantka.

Działalność "Przeszczepa"

Skarb Państwa mógł przez grupę stracić ponad 2 miliony złotych. - Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili działania w województwie mazowieckim, zatrzymując siedem osób i zabezpieczając do analizy dokumentację - zaznaczyła rzecznik CBŚP.

Wśród zatrzymanych był w przeszłości karany Mariusz D. ps. Przeszczep. Pod koniec lat 90. "Przeszczep" z Piotrem K. ps. Kwiatek kierowali dużą grupą o charakterze zbrojnym, działającą głównie w Polsce i Niemczech. Grupa zajmowała się m.in. kradzieżami luksusowych samochodów, porwaniami i wymuszeniami haraczy oraz handlem bronią i narkotykami. Gang "Przeszczepa" miał też na swoim koncie liczne napady na hurtownie odzieży i tiry.

Czytaj również:

Gangster i "biskup"

Z kolei portal tvp.info poinformował, że Mariusz D., poza działalnością przestępczą, znalazł się też wśród... duchownych Chrześcijańskiego Kościoła Głosicieli Dobrej Nowiny. "Na pomysł założenia tej wspólnoty wpadł w 1995 r. Henryk M. Bynajmniej nie chodziło o sferę sacrum. Związki wyznaniowe cieszyły się wtedy licznymi przywilejami - m.in. podatkowymi i celnymi. Tymczasem aby zarejestrować taką wspólnotę, w latach 90. wystarczało kilkunastu wiernych" - czytamy.

Wspólnota po rejestracji zaczęła sprowadzać luksusowe pojazdy spoza Polski, jako "potrzebne do pełnienia posługi". Trafiały też do niej urządzenia AGD i sprzęt komputerowy. Duchowni "Kościoła" stanowili specyficzną grupę. "Wyświęcono" ich 58, m.in. "Przeszczepa". W tym gronie znalazło się 41 notowanych przez służby, 19, którzy siedzieli w więzieniu i pięciu poszukiwanych listami gończymi.

Czytaj również:

Zatrzymanym grozi 10 lat więzienia

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. "Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy, popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz prania brudnych pieniędzy" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

REKLAMA

Na wniosek prokuratora trzej podejrzani, w tym szef grupy, zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. "Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji" - podała PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

ms/PAP, tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej