Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Znamy szczegóły

11 listopada będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Znamy już pierwsze punkty tegorocznych obchodów. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie planowany jest m.in. Festiwal Niepodległa. Portal PolskieRadio24.pl dowiedział się, jak tegoroczne święto będzie obchodzić Prawo i Sprawiedliwość.   

2022-11-07, 13:35

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Znamy szczegóły
Marsz Niepodległości . Foto: Adam Chelstowski / Forum

- Obchody Narodowego Święta Niepodległości poza ich wymiarem państwowym będą obejmowały jak co roku składanie kwiatów przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości pod pomnikami ojców polskiej niepodległości - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PiS Radosław Fogiel. Następnie władze partii udadzą się do Krakowa. - Po południu w sali Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" odbędzie się spotkanie z udziałem prezesa naszej partii Jarosława Kaczyńskiego - dodaje Radosław Fogiel.

Stołeczne obchody Narodowego Święta Niepodległości PiS rozpocznie dzień wcześniej. - W przeddzień, czyli 10 listopada, jak co miesiąc o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca. Wieczorem o godz. 19 prezes PiS weźmie udział we mszy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Stamtąd ok. godziny 20.30 w kierunku placu Piłsudskiego przejdzie marsz pamięci. Następnie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Planowane jest także wystąpienie prezesa - tłumaczy Radosław Fogiel.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szereg wydarzeń zostanie zorganizowanych w ramach rządowego programu "Niepodległa". W przededniu święta, czyli 10 listopada w Teatrze Polskim odbędzie koncert dla Niepodległej pt. "Oczami duszy mojej" oraz premiera filmu VR pt. "Kino". Z kolei w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się debata pt. "Różnorodna Niepodległa" poświęcona tematyce jednoczenia ziemi trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości. 

11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zorganizowany zostanie Festiwal Niepodległa. Obejmie on trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach wydarzenia planowane są koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych. 

REKLAMA

Scena Tańców Polskich będzie zlokalizowana na dziedzińcu MKiDN, natomiast dziecięca na dziedzińcu ASP. Na scenie muzycznej na UW zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, m.in. Roxie Węgiel LemON, Enej Zazula czy IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

Wrocław, Łódź, Sulejówek

W samo południe po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej "Do Hymnu". W jej ramach uczestnicy wydarzenia wspólnie ośpiewają polski hymn narodowy. W ramach Niepodległej przewidziane są również wydarzenia w innych miasta. W Łodzi zorganizowany zostanie Piknik Niepodległości, który obejmie m.in. pokazy, koncerty czy specjalne grupy rekonstrukcyjne.

We Wrocławiu obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na trzy dni. Głównym punktem będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada w samo południe na placu Wolności i przejdzie ulicami miasta do Centrum Historii Zajezdnia. W wydarzeniu wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte i uczniowie wrocławskich szkół. Elementem parady będzie konkurs dla uczniów z poszczególnych grup wiekowych na najlepsze przebranie związane z historią Polski, w ramach którego wręczone zostaną nagrody indywidualne oraz nagrody dla klas.

Paradę uświetni spektakl "Niepodległa - Ojczyzna niejedno ma imię", który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Nie zabraknie także zabytkowych samochodów. Na czele parady pojedzie autobus Jelcz 043 związany z historią Centrum oraz historią strajku Solidarności, który rozpoczął się właśnie w miejscu, w którym parada się zakończy, czyli w dawnej zajezdni autobusowej, w której teraz mieści się Centrum Historii Zajezdnia. Paradę zwieńczy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12.00.

REKLAMA

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się również w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W godzinach 10.00-18.00 na dziedzińcu odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego. Zaprezentowany zostanie także projekt "Żołnierze Niepodległości". To internetowa platforma tworzona dla upamiętniania i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908-1921 r. Ponadto o godzinie odbędzie się koncert "Polskie hymny", bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku oraz warsztaty rodzinne "Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg". Zorganizowana zostanie również gra terenowa "Różnorodna Niepodległa". Przez cały weekend w godzinach 10.00-19.00 wstęp do muzeum na wystawę stałą "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935" będzie bezpłatny. 

11 listopada jak co roku ulicami Warszawy przejdzie również Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Wyruszy on tradycyjnie o godz. 14.00 z ronda Dmowskiego. 

MF, PolskieRadio24.pl

Zobacz także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej