more_horiz
Wiadomości

"Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć". Zapowiedź ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 14:49
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że "wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027". Dodał, że ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa priorytetową specjalizacją stała się geriatra.
Minister zdrowia Adam Niedzielski: wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć
Minister zdrowia Adam Niedzielski: wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąćFoto: TT @KancelariaSejmu

W poniedziałek w Warszawie odbywa się VIII Sesja Sprawozdawczo-Wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Wziął w niej udział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister mówił, że polskie społeczeństwo się starzeje. - Będziemy mieli w roku 2050 odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia wynoszący 40 proc. - zaznaczył. Dodał, że będzie to ok. 14 mln osób. Poinformował, że blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością. Dlatego, jak mówił, uznano geriatrię za priorytetową specjalizację.

Niedzielski ocenił, że w kolejnych latach będzie rosło zapotrzebowanie na usługi medyczne i leki. Dlatego, jak zapewnił, wydatki rządu na zdrowie będą rosnąć. - One będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027 i mówimy tutaj o minimalnym poziomie - przekazał. Zaznaczył, że obecnie ten poziom wydatków przekracza 6 proc. PKB, a 2015 r. - wynosił 4,5 proc. PKB.

Odpowiedzialna postawa

Minister zdrowia podziękował również seniorom za odpowiedzialną postawę podczas pandemii COVID-19. Dodał, że okres pandemii był też czasem zaniedbań zdrowotnych, spowodowanych ograniczeniem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej. Oświadczył, że ogromnym wyzwaniem, które dotyczy również seniorów, jest nadrabianie tego "długu zdrowotnego", co należy rozumieć jako powrót na przykład do zwiększonej liczby wykonywanej liczby badań profilaktycznych czy diagnozowania. Minister Zaznaczył, że w tym celu między innymi zniesione zostały limity w dostępie do specjalistów.

Niedzielski powiedział, że rząd stara się też zapewnić odpowiednią liczbę personelu medycznego. Podkreślił, że dano gwarancję medykom, "że będą zarabiali uczciwe pieniądze". Przypomniał o wprowadzeniu rozwiązań ustawowych dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla zawodów medycznych, co gwarantuje, że wynagrodzenia będą rosły w tempie wynagrodzeń w gospodarce.

Personel medyczny

Zwrócił też uwagę na postępujące starzenie się personelu medycznego. Rozwiązaniem ma być inwestowanie w nowe kadry. Szef MZ powiedział, że w tym roku akademickim na pierwszy rok studiów lekarskich przyjęto ponad 10 tys. studentów.

Niedzielski mówił też o tym, że polskie kadry medyczne wzmacniają lekarze z zagranicy. Poinformował o podpisaniu w ubiegłym tygodniu trzytysięcznego wniosku o prowadzenie praktyki w Polsce. Najwięcej wniosków pochodziło z Ukrainy i z Białorusi.

Obywatelski Parlament Seniorów jest ogólnopolskim przedstawicielstwem osób starszych, czyli ponad 9 milionów Polaków. Jego inauguracyjna sesja została zwołana 1 października 2015 roku.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:29 12033520_1.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski na VIII sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - IAR

 

PAP/IAR/jb/es

Zobacz także

Zobacz także