Kolejne funkcje mObywatel. Pełnomocnik rządu: aplikacja przechodzi dynamiczny rozwój

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński powiedział w Polskim Radiu 24, że aplikacja mObywatel przechodzi zmiany i dynamicznie się rozwija. Usługa będzie działała w myśl nowej filozofii i otrzyma funkcje podobne do aplikacji bankowych.

2022-11-18, 15:55

Kolejne funkcje mObywatel. Pełnomocnik rządu: aplikacja przechodzi dynamiczny rozwój
Kolejne funkcje mObywatel. Foto: Michal Kosc / Forum

Janusz Cieszyński poinformował, że mObywatel przestanie być jedynie cyfrowym portfelem na dokumenty i pozwoli użytkownikom na załatwianie spraw urzędowych przez Internet.

Kolejne funkcje mObywatel

Dostępne są już dwa wnioski: o dodatki do innych niż węgiel źródeł ciepła oraz o większy limit energii z preferencyjną ceną. Kolejne wnioski będą dostępne od 1 grudnia.

Aplikacja mObywatel zostanie rozbudowana o narzędzia pozwalające na tworzenie upoważnień i pełnomocnictw. Dodana zostanie również platforma, za pomocą której będzie można płacić za usługi publiczne. Jak podkreślił Janusz Cieszyński, trwają prace nad tym, by aplikacja mObywatel stała się aplikacją transakcyjną.

O paszport jeszcze łatwiej

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, odpowiedzialny za cyfryzację Janusz Cieszyński poinformował (14 listopada), że działa już nowy system wydawania paszportów. Ułatwi nie tylko ich pozyskanie, ale też zgłaszanie jego utraty w formie elektronicznej.

REKLAMA

Jak mówił Janusz Cieszyński w Programie 1 Polskiego Radia, od teraz aplikowanie o paszport będzie prostsze, bo wniosek będzie za nas wypełniał urząd na podstawie danych z rejestru.

Posłuchaj

Polskie Radio 24: minister Janusz Cieszyński: aplikacja mObywatel rozwija się dynamicznie i zyskuje nowe funkcje (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

- My będziemy musieli dodać zdjęcie, odciski palców i podpisać taki wniosek. Już nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku - wyjaśniał.

Janusz Cieszyński dodał, że system w przyszłości zyska nowe funkcje, z których będą mogli korzystać obywatele. Jak mówił, tak jak w przypadku działającego już rejestru dowodów osobistych, każdy z nas będzie miał dostęp do naszych starych paszportów w wersji cyfrowej. Dodatkowo, w sieci znajdziemy pełną informację na temat statusu wydawania naszego paszportu.

PR24/IAR/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej