more_horiz
Wiadomości

100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu RP. Uroczystości z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 05:11
Dziś przypada 100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej. Z tej okazji w odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i przedstawicieli władz państwowych.
100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP
100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RPFoto: PAP/ Tomasz Gzell

W południe marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałkowie spotkają się z senatorami I-IX kadencji. O 13.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu, podczas którego zostanie podjęta uchwała rocznicowa. Planowane jest też wystąpienie prezydenta.

Uroczystościom będzie towarzyszyła prezentacja waloru filatelistycznego wydanego z okazji 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu. Około 12.50 zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

O 17.00 uroczystości zakończy gala w Teatrze Polskim w Warszawie połączona ze spektaklem "Słowo jest ogień".

***

100 lat temu, w II Rzeczpospolitej, odrodzonej po 123 latach niewoli, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z dwóch Izb. Po odzyskaniu niepodległości państwo polskie początkowo miało jednoizbowy parlament, dopiero konstytucja marcowa z 1921 r. przywróciła przedrozbiorową tradycję, zgodnie z którą władza ustawodawcza ma się składać z Sejmu i Senatu.

Posłuchaj
00:44 12070418_1.mp3 100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP (IAR)

Wybrany 12 XI 1922 r. Senat II RP I kadencji zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu 28 listopada 1922 r.; otworzył je naczelnik państwa Józef Piłsudski. Przewodnictwo obrad objął marszałek senior Bolesław Limanowski, nestor polskich socjalistów.

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także