Granica z Białorusią wciąż zagrożona. Dziesiątki prób przedarcia się
Straż Graniczna informuje, że 45 osób próbowało wczoraj nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to między innymi obywatele Kamerunu, Sudanu i Konga.
2022-11-24, 12:57
Jak podała Straż Graniczna na Twitterze, 19 osób nielegalnie przeprawiło się przez rzekę Świsłocz. Dziewięć z nich zrobiło to na pontonie, który został przeciągnięty przez białoruskie służby z powrotem na Białoruś. Zatrzymano dwóch pomocników przemytników ludzi - obywateli Ukrainy.
Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki. Gotowy jest już jej pierwszy odcinek; w miniony piątek niedaleko Kuźnicy oficjalnie oddano do użytku 21 km takiej bariery, gdzie jest m.in. blisko ćwierć tysiąca kamer dzienno-nocnych i 67 kamer termowizyjnych.
Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna. Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach, ale już wiadomo, że będzie obowiązywał do końca grudnia 2022 r. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w poniedziałek rozporządzenie, które przedłuża ten zakaz.
REKLAMA
- Niemiecka polityk uderza w pracę polskich służb. Chce "sprawiedliwego" rozmieszczenia migrantów
- Budowa zapory na granicy z Rosją. Paweł Rychlik: to bardzo dobry ruch
IAR/pp
REKLAMA