more_horiz
Wiadomości

Wybuch w Przewodowie i współpraca militarna. Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USA

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 21:33
"Za mną kolejna rozmowa z Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem. Poruszyliśmy kwestie tragedii, do której doszło w Przewodowie 15 listopada, oraz wsparcia amerykańskich ekspertów w śledztwie. Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej" - oświadczył na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o rozmowie z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem m.in. o wybuchu w Przewodowie
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o rozmowie z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem m.in. o wybuchu w PrzewodowieFoto: PAP/ MICHAEL REYNOLDS/ PAP/ Jakub Kaczmarczyk

"Sekretarz Obrony podziękował za zaangażowanie Polski na rzecz wsparcia Ukrainy" - zwrócił uwagę minister Mariusz Błaszczak we wpisie w mediach społecznościowych. 

Wybuch na terytorium Polski

Siły rosyjskie przeprowadziły 15 listopada po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie) spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski.

16 listopada prezydent Andrzej Duda poinformował, że nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie to intencjonalny atak na Polskę, najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek i jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony powietrznej.

Prokuratorskie śledztwo w toku

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na miejscu pracowali prokuratorzy, a także m.in. biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańscy eksperci. W oględzinach miejsca eksplozji brali udział również ukraińscy eksperci, którzy po kilku godzinach wyjechali z Przewodowa.

W ubiegły piątek prezydent Andrzej Duda powiedział, że śledztwo w sprawie wybuchu rakiety w Przewodowie jest w toku, śledczy zakończyli swoje prace na miejscu zdarzenia, a obecnie trwają badania laboratoryjne.

Czytaj także:


PAP, IAR/ mbl/kor

Zobacz także

Zobacz także