more_horiz
Wiadomości

"Znaleźliśmy punkty styczne". Wiceminister edukacji po rozmowach ze związkami zawodowymi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 16:21
Będziemy proponowali m.in. zmiany przepisów dotyczących niewielkiego rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Następne spotkanie na początku przyszłego roku - poinformował po spotkaniu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.
Znaleźliśmy punkty styczne. Wiceminister edukacji po rozmowach ze związkami zawodowymi
"Znaleźliśmy punkty styczne". Wiceminister edukacji po rozmowach ze związkami zawodowymiFoto: twitter/@MEIN_GOV_PL

W Warszawie odbyło się w środę spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, KSOiW NSZZ "Solidarność" i WZZ "Forum Oświata".

Związkowe postulaty to m.in. umożliwienie podjęcia pracy w zawodzie nauczycielom przebywającym na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, możliwość przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela, który umożliwiał wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli, wzrost wynagrodzeń w 2023 roku i jednorazowy dodatek inflacyjny jeszcze w tym roku.

Punkty styczne

- Znaleźliśmy punkty styczne - powiedział po spotkaniu Piontkowski. - Będziemy proponowali zmiany przepisów dotyczących pewnego niewielkiego rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Myślimy tutaj w kontekście zatrudniania nauczycieli w szkołach, w których są uczniowie ukraińscy; objęcia tym świadczeniem także tych grup nauczycieli, którzy dotąd z takiego świadczenia nie mogli korzystać - powiedział.

- W przypadku oceny pracy nauczycieli będziemy rozmawiać o szczegółach rozporządzenia, być może dokonamy tam pewnych zmian dotyczących sposobu oceny pracy nauczycieli, aczkolwiek pozostawimy kryteria, które będą obowiązywały we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych - dodał. Zapowiedział, że będzie także niewielka korekta sposobu naliczenia subwencji oświatowej, "biorąca pod uwagę nieliczne pojedyncze samorządy, w których nie ma szkoły samorządowej albo nie ma uczniów".

Posłuchaj
00:24 12075947_3.mp3 W MEiN zakończyło się spotkanie ministra z oświatowymi związkami zawodowymi (IAR)

- Umówiliśmy się na kolejne spotkania, kolejne tematy. Tematem, który ciągle powraca jest sprawa wymagań biurokratycznych pojawiających się w niektórych placówkach, często z inicjatywy dyrektorów. Do tego tematu wrócimy na początku przyszłego roku - poinformował.

Piontkowski przyznał też, że cieszy się ze środowego spotkania, które przebiegło "w dobrej, merytorycznej atmosferze".

Podwyżki dla nauczycieli

Dopytywany o kwestię podwyżek powiedział, że w trakcie negocjacji rządowych nad budżetem na 2023 rok ministerstwo proponowało wyższy poziom podwyżek.

- Ale wskazaliśmy też na to, że nauczyciele zostali potraktowani, jak wszystkie inne grupy zawodowe z administracji publicznej, a więc podwyżki będą na tym samym poziomie 7,8 proc. od stycznia przyszłego roku, choć pierwotnie mówiło się, że będzie to od maja - wskazał.

Czytaj także:

- Minister Czarnek przekazał także, że podobny schemat będzie dotyczył pracowników uczelni i szkół wyższych - poinformował.

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także