Kolejne dokumenty dot. Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych. "Bezcenne egzemplarze"

2022-12-01, 15:44

Kolejne dokumenty dot. Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych. "Bezcenne egzemplarze"
Kolejne archiwa dotyczące działalności struktur AK trafiły do Archiwum Akt Nowych. Foto: Twitter.com/@aan_gov_pl

Kolejne dokumenty, protokoły posiedzeń czy relacje dotyczące działalności struktur Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych. To materiały gromadzone przez Fundację Archiwum Polski Podziemnej. Poszerzają ustalenia historyków związane z funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego w okresie m.in. Powstania Warszawskiego.

Uroczystego przekazania archiwaliów dokonano w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. 

- Zachowane dokumenty, protokoły posiedzeń czy relacje pochodzą z wielu źródeł - mówił prezes Fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956, doktor habilitowany Andrzej Kunert.

- Zbiór, który jest prezentowany, jest niewielki objętościowo, ale za to zawiera w sobie bezcenne egzemplarze. To jest pouczająca sytuacja, bo do końca nie wiemy, kto je zebrał i kto je zachował przez te lata. Tutaj jest przykładowo kilka dokumentów z najwyższego szczebla Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK - mówił historyk.

Działalność Armii Krajowej. Dokumenty do zobaczenia w internecie

- Tak jak w przypadku poprzednich przekazanych przez Fundację zbiorów, po zabiegach konserwujących materiały będą dostępne dla chętnych, naukowców i dokumentalistów. Także w internecie - przypomina Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie Mariusz Olczak.

- One zostaną zeskanowane i przedstawione na naszej stronie, później trafią do konserwacji i będą w zasobach naszej czytelni. Zbiory związane są z dwiema czołowymi postaciami Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK: Janem Rzepeckim, szefem 6. oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej i z profesorem Aleksandrem Gieysztorem - mówił.

Przekazanie dokumentów rozpoczęło symbolicznie konferencję naukową zatytułowaną "Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 - stan zachowania".

Posłuchaj

Prezes Fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956, dr hab. Andrzej Kunert: zachowane dokumenty, protokoły posiedzeń czy relacje pochodzą z wielu źródeł (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie Mariusz Olczak: po zabiegach konserwujących materiały będą dostępne dla chętnych, naukowców i dokumentalistów, a także w Internecie (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR

asp

Polecane

Wróć do strony głównej