Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Dyrektor Archiwum PR: odkrywamy wiele nieznanych wątków

- Ważnym elementem tego albumu jest pokazanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego na arenie międzynarodowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska (autorka projektu, historyk, dyr. Archiwum PR). 

2022-11-05, 08:05

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Dyrektor Archiwum PR: odkrywamy wiele nieznanych wątków
Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Foto: PR/Cezary Piwowarski

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" to najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych, które ukazuje się pod patronatem Rady Mediów Narodowych.

O szczegółach projektu mówiła jego autorka - Elżbieta Berus-Tomaszewska. - Jest to kolejne nasze wydawnictwo tożsamościowe. Pierwsze takie powstały z inicjatywy ówczesnego prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego. (...) To już kolejny, siódmy album. Inspiracją do jego powstania była przede wszystkim 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Cezura czasowa są to lata 1939-1963 - dodała. 

Jak wyjaśniła dyrektor Archiwum Polskiego Radia, rok 1939 to wybuch II wojny światowej, a rok 1963 to rok, w którym zginął ostatni żołnierz niezłomny, "Lalek" [Józef Franczak zginął z bronią w ręku podczas obławy bezpieki we wsi Majdan na Lubelszczyźnie. - przyp. red.].  

- Pokazujemy całe państwo podziemne, ale chcieliśmy się skupić przede wszystkim na działalności cywilnej. (...) Przekazujemy państwu publikację, która ma wiele nieznanych wątków. W publikacji dbamy o to, by przekazywać takie wątki z historii Radia, które nie były publikowane, a znajdują się w archiwach - zaznaczyła. 

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Elżbieta Berus-Tomaszewska o najnowszy albumie Polskiego Radia ("Weekend kulturalny") 21:58
+
Dodaj do playlisty

Album tworzą dwie płyty CD oraz obszerny booklet. W warstwie fonograficznej - pierwsza płyta CD przybliża dzieje Armii Krajowej za pośrednictwem archiwalnych nagrań słownych i muzycznych oraz sztuki radiowego "teatru wyobraźni".

Jak wyglądał koszmar stalinowskich trybunałów, słuchacze albumu będą mogli dowiedzieć się dzięki zamieszczonym na drugiej płycie CD obszernym fragmentom relacji Polskiego Radia z procesów pokazowych, które wytoczono w PRL żołnierzom podziemia niepodległościowego pod koniec lat 40. i 50. XX wieku.​

Więcej w nagraniu. 

***

REKLAMA

Audycja:  "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska 

Gość: Elżbieta Berus-Tomaszewska (autorka projektu, historyk, dyr. Archiwum PR)

Data emisji: 04.11.2022

REKLAMA

Godzina: 23.36

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej