more_horiz
Wiadomości

Wiceminister rodziny zapewnia: programy społeczne są niezagrożone

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 09:18
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że rządowe programy społeczne są niezagrożone. - Wszystkie, jak Rodzina 500+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wyprawka szkolna, trzynasta i czternasta emerytura - będą realizowane - oświadczył.
Stanisław Szwed: w tym miesiącu przyjęty zostanie budżet państwa, w którym przewidziano środki na wypłacanie świadczeń
Stanisław Szwed: w tym miesiącu przyjęty zostanie budżet państwa, w którym przewidziano środki na wypłacanie świadczeńFoto: DarSzach / Shutterstock.com

Stanisław Szwed podkreślił, że środki, które trafiły już do rodzin, są bardzo duże - sama polityka rodzinna to ponad 215 miliardów złotych. Zaznaczył, że pieniądze na rządowe programy społeczne są przewidziane w budżecie państwa, nad którym w grudniu odbędzie się głosowanie.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej powiedział również, że w przyszłym roku kontynuowane będą wypłaty tarcz osłonowych, chroniących przed skutkami kryzysu. Zamrożone będą też ceny gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. - To są duże środki, ale mamy już pierwszy sygnał, delikatny, jeśli chodzi o zatrzymanie inflacji. (...) Mamy nadzieję, że w przyszłym roku inflacja będzie spadała, może będzie jednocyfrowa - stwierdził.

- Jesteśmy liderami w Europie, jeśli chodzi o działania osłonowe, ale także jeśli chodzi o rozwój i na przykład stopę bezrobocia - mówił także wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Czytaj także:

Rząd zdecydował o czternastej emeryturze

Wcześniej Stanisław Szwed powiedział dziennikowi "Super Expressu", że projekt ustawy w sprawie 14. emerytury będzie gotowy w styczniu, a do marca zostanie przyjęty.

Gazeta przypomina, że od marca 2023 r. najniższe gwarantowane emerytury mają wzrosnąć o minimum 250 zł brutto, a wyższe o co najmniej 13,8 proc. W kwietniu zostanie emerytom wypłacona "trzynastka" w wysokości emerytury minimalnej. W drugiej połowie roku, według deklaracji polityków PiS, zostanie wypłacona także 14. emerytura – pisze "Super Express".

Wiceminister rodziny zapewnił, że seniorzy mogą być pewni "czternastki" w 2023 roku. "Projekt ustawy w sprawie 14. emerytury będzie gotowy w styczniu, a do marca go przyjmiemy. Robimy, co możemy, żeby seniorzy w tym niełatwym czasie mieli trochę lżej" - podkreślił Szwed. 

Wiceminister Stanisław Szwed gościem Programu 1 Polskiego Radia:

ms/IAR, PAP, kor

Zobacz także

Zobacz także