Warunkowa zgoda na sprzedaż obrazu Malczewskiego. "To standardowa procedura"

Obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" został warunkowo sprzedany za 17 milionów złotych. Licytacja odbyła się w domu aukcyjnym DESA. Stołeczna prokuratura okręgowa uchyliła wcześniej postanowienie o zabezpieczeniu dzieła w Muzeum Narodowym.

2022-12-09, 05:50

Warunkowa zgoda na sprzedaż obrazu Malczewskiego. "To standardowa procedura"
Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego został sprzedany za 17 mln zł, jednak sprzedaż jest warunkowa. Foto: PAP/Albert Zawada

Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prokuratura bada, czy w latach 50. XX wieku mogło dojść do nielegalnego wywiezienia dzieła z kraju. Do realizacji transakcji i wydania obrazu dojdzie, gdzie zostanie ustalony jego stan prawny.

"Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego sprzedana warunkowo

Poprzednie postanowienie wydała Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście na wniosek Ministerstwa Kultury w związku z wątpliwościami dotyczącymi okoliczności nabycia obrazu. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, po analizie materiału dowodowego i przesłuchaniu przedstawicieli domu aukcyjnego i nabywcy obrazu, zdecydowała, że obraz może pozostać w domu aukcyjnym DESA.

- Na obecnym etapie postępowania nie zachodzą powody do niezwłocznego odebrania obrazu dotychczasowemu przechowawcy i powierzenia go innym podmiotom - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka stołecznej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz.

Piotr Gliński: to normalna procedura

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyjaśnił, na czym polegają wątpliwości dotyczące pochodzenia obrazu. - Ta licytacja jest warunkowa, to znaczy, że będzie zrealizowana dopiero po przebadaniu proweniencji tego obrazu, po decyzji prokuratury, a być może sądu. Jeżeli prokurator dojdzie do wniosku, że wywóz z Polski był nielegalny, to jest oczywiste, że będzie najprawdopodobniej sprawa sądowa o wydanie tego skarbowi państwa - tłumaczył wicepremier.

REKLAMA

Piotr Gliński podkreślił, że to normalna procedura w przypadku niejasności związanych z prawami do dzieła sztuki. - To jest normalne postępowanie w sytuacji kiedy dane dzieło sztuki pojawia się gdzieś, a jego historia nie jest znana do końca, a istnieje prawdopodobieństwo, że został on wywieziony nielegalnie. Historia, która jest opowiadana o obrazie, jest taka, że został wywieziony w ramach mienia przesiedleńczego w latach 50. przez polsko-niemiecką rodzinę. Reszta jest naszą fantazją i tym jak sobie możemy to wyobrazić, ale pamiętajmy, że powinna pozostać dokumentacja, a przede wszystkim pozwolenie na wywóz dzieła sztuki - dodał.

Obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" publicznie ostatni raz został pokazany w 1926 r. we Lwowie, przez lata obraz uważano za zaginiony. Według katalogu aukcyjnego dzieło pochodzi z kolekcji polsko-niemieckiej rodziny.

Czytaj również:

Posłuchaj

Do realizacji transakcji i wydania obrazu dojdzie, jeśli w ciągu roku od licytacji zostanie ustalony jego stan prawny - wyjaśniał Jan Koszutski, członek rady nadzorczej DESA Unicum (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Wicepremier Piotr Gliński wyjaśnia, że na zlecenie ministerstwa prokuratura bada, czy w latach 50. XX wieku mogło dojść do nielegalnego wywiezienia dzieła z kraju (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Piotr Gliński wyjaśniał, że to normalna procedura w przypadku niejasności związanych z niejasnymi prawami do dzieła sztuki (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej