more_horiz
Wiadomości

Minister rolnictwa: gwałtowny wzrost cen żywności mamy już za sobą

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 21:30
- Jeśli na Ukrainie nie wydarzy się nic ważnego, co znów spowodowałoby gwałtowny wzrost cen energii, to gwałtowny wzrost cen żywności mamy już za sobą - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uważa, że ceny żywności w nowym roku nie powinny już rosnąć tak dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uważa, że ceny żywności w nowym roku nie powinny już rosnąć tak dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Henryk Kowalczyk powiedział w TVP Info, że choć nie spodziewa się większych podwyżek, to wiele w tej kwestii będzie zależało od tego, co wydarzy się na Ukrainie oraz od sytuacji na rynku energii.

- Jeśli ceny energii nie będą rosnąć w tempie zastraszającym, to można powiedzieć, że ten gwałtowny wzrost cen żywności mamy już za sobą. One mogą rosnąć, ale nie w takim stopniu jak do tej pory. Spodziewałbym się tu kilkuprocentowego wzrostu cen, takiego, który skonsumuje wzrost cen energii - mówił minister rolnictwa.

Jak wyjaśnił, zakłady przetwórcze miały kontrakty na gaz do końca roku, teraz będą one odrobinę droższe. - Przypominam, że funkcjonuje ustawa, która ogranicza z góry ceny gazu i energii dla małych i średnich przedsiębiorstw, co ustabilizuje trochę ceny żywności. Gdyby tego nie było, to faktycznie piekarnie czy inne zakłady przetwórcze albo bankrutowałyby, albo windowały ceny - dodał Kowalczyk.

Stwierdził, że ustawa ograniczająca wzrost cen energii jest "zbawienna" dla przetwórców i dzięki temu dla konsumentów, bo - jak dodał - na końcu konsument i tak płaci za wszystko.

Szef resortu rolnictwa przypomniał też o propozycjach Prawa i Sprawiedliwości dla rolnictwa, jakie zapowiedziano na niedzielnym Zgromadzeniu Polskiej Wsi w Przysusze (woj. Mazowieckie). Wymienił m.in. zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej, ujednolicenie waloryzacji emerytur rolniczych z KRUS wobec świadczeń z ZUS, obowiązkowe czipowanie psów oraz wyższe dopłaty dla pszczelarzy.

Żywność bez VAT 

Na początku grudnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie dotyczące utrzymania zerowej stawki VAT na żywność.


Posłuchaj
00:32 12094895_1.mp3 Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk o cenach żywności (IAR)

 

- Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Czytaj także:

IAR/PAP/kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także